Śmiechu warte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Śmiechu warte
Gatunek serialu comedy show
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Vin Di Bona, Leszek Szopa
Główne role Tadeusz Drozda

Przemysław Żejmo i Wojciech Kamiński Krzysztof Piasecki Joanna Bartel

Muzyka tytułowa "Śmiechu Warte" - Aleksander Nowacki
Liczba odcinków 646
Liczba serii 7
646
Produkcja
Produkcja TVP Szczecin
Reżyseria Leszek Szopa
Scenariusz Leszek Szopa
Muzyka Aleksander Nowacki
Zdjęcia Dariusz Aniołkowski
Leszek Foltyn
Tomasz Gawroński
Tomasz Kosior
Jan Kuczera
Marcin Przylecki
Paweł Sudnik
Włodzimierz Szulc
Scenografia Danuta Dąbrowska-Wojciechowska
Marek Grabowski
Anna Mioduszewska
Czas trwania odcinka 25 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna TVP1
Format obrazu 4:3
Kraj oryginalnej emisji Polska
Lata emisji 1994 - 2009
Data premiery 4 maja 1994
Od lat 12

Śmiechu warte – cykliczny program rozrywkowy licencyjny amerykański, nadawany w latach 1994-2009, produkowany przez TVP Szczecin, na licencji telewizji ABC, w której realizowany jest pod tytułem America's Funniest Home Videos (pierwotną wersją był jednak japoński program stacji TBS Kato-chan Ken-chan Gokigen Terebi). W programie pokazywano i oceniano zabawne lub niezwykłe fragmenty domowych i amatorskich nagrań video, zgłaszanych do programu przez samych autorów.

Program pierwszy raz wyemitowany został 4 maja 1994, nadawany był dawniej w niedzielę (głównie po Teleexpressie) oraz w każdy piątek po południu i soboty rano na antenie Programu Pierwszego Telewizji Polskiej. Miał charakter konkursowy. W latach 90. było również jury, wybierane przez prowadzącego rzucaniem pięciu kolorowych piłeczek tenisowych. W późniejszych latach publiczność głosowała za pomocą pilotów z przyciskami. Widzowie wybierali spośród 10 filmów te, które mają prawo wziąć udział w losowaniu nagród tygodnia (losowane co tydzień), miesiąca (raz w miesiącu), oraz specjalnych (przez pewien czas przyznawano nagrodę za zainscenizowaną komiczną reklamę, nagroda była przyznawana raz w miesiącu). Program Śmiechu warte prowadzili Tadeusz Drozda [1994 - 2005] (pierwszy prowadzący, wtedy program miał największą oglądalność), a ostatnimi prowadzącymi były Joanna Bartel (2008 - 2009) i Magdalena Kotarba wynajęta z TVP Kraków, Krzysztof Piasecki (2006-2008) oraz Wojciech Kamiński i Przemysław Żejmo - członkowie zielonogórskiego kabaretu Jurki (2005-2006) oraz Katarzyna Suchorzewska (1996-2008), od (1994-1996) Klaudia Semeniuk i Anna Lewandowska-Kasprzycka, a także Adam Dzieciniak (2003 - 2005).

Reżyseria - Dariusz Goczał i Leszek Szopa, asystent reżysera i montaż - Stefan Falkiewicz, producent - Krzysztof Bielecki. Zdjęty z anteny TVP 16 maja 2009 z powodu małej oglądalności. Budynek w Szczecinie przy ulicy Mieczysława Niedziałkowskiego 24.

Program został wspomniany, w negatywnym świetle, w utworze hip-hopowej grupy Kaliber 44 Litery, wydanym na płycie 3:44 w 2000 roku.

W jednym z odcinków sitcomu Świat według Kiepskich program został sparodiowany. W świecie Kiepskich nazywał się "Warte śmiechu". Prowadził go Tadeusz Drozda[1]. Z kolei w odcinku Kocham kino pojawiła się inna aluzja do programu (Śmichy Chichy), który to Ferdek opisał w rozmowie z żoną, wspominając swój nominowany w przeszłości film i narzekając, że jury było tam wybierane rzucaniem piłeczek, jak w pierwowzorze.

Piosenka tytułowa śpiewana jest przez Aleksandra Nowackiego[2].


Przypisy

  1. Odcinek "Kiepskie żarty"
  2. Piosenka w serwisie YouTube