Śmierdzący Biskup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stinking Bishop

Śmierdzący Biskup (ang. Stinking Bishop) – angielski ser miękki, podpuszczkowy pochodzący z regionu Gloucestershire, wytwarzany z pasteryzowanego mleka krowiego. Zawartość tłuszczu wynosi 48%. Konsystencja jednolita, kremowa, półpłynna.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Ser produkowany jest od 1972 w południowo-zachodniej Anglii (Gloucestershire) przez Karola Martel i jego syna na Laurel Farm w Dymock. Wytwarzany z mleka krów rasy Gloucester, która w 1972 była już w zaniku, a stado liczyło zaledwie 68 sztuk. Ser został uratowany przed zagładą, w czasach kiedy rynek zalewały masowo produkowane sery przemysłowe. Obecnie w procesie produkcyjnym dodaje się także mleko bydła rasy fryzyjskiej z najbliższych okolic. Do sera nie dodaje się soli, celem zwiększenia aktywności bakterii.

Specyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Kolor sera waha się od białego, przez beżowy, żółty, aż do pomarańczowego, natomiast skórka jest szarawa. Produkt wytwarzany jest w kręgach o średnicy 20 cm, masie 2 kg i grubości około 4 cm. Rocznie produkuje się około 20 ton tego sera. Cena 200 g w Internecie oscyluje w granicach 20-25 GBP.

Zapach[edytuj | edytuj kod]

Ser słynie ze swojego specyficznego, niezwykle silnego zapachu, przypominającego nieświeże skarpetki i mokre ręczniki. Pochodzi on z etapu produkcji, na którym, w czasie dojrzewania (4 miesiące), co 4 tygodnie myje się go w wywarze z lokalnych, aromatycznych gruszek o tej samej nazwie (Stinking Bishop). Proces ten wywodzi się prawdopodobnie z tradycji lokalnych Cystersów.

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Ser pojawił się w filmie Wallace i Gromit: Klątwa królika i służył jako narzędzie przebudzenia Wallace'a z martwych. Po filmie popyt na ser wzrósł o około 500%.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Gina Mallet, Ostatnia szansa, żeby dobrze zjeść, Tomasz Szlagor (tłum.), Warszawa: Wyd. Książkowe Twój Styl, 2006, s. 85, ISBN 83-7163-420-X, OCLC 170002600.
  2. http://www.teddingtoncheese.co.uk/acatalog/de339.htm – strona o serze (dostęp 4.2.2010)
  3. http://web.archive.org/web/20100613022748/http://www.independent.co.uk/news/uk/this-britain/a-history-of-the-stinking-bishop-506729.html – historia sera (strona zarchiwizowana Internet Archive)