Śmigacz McKwak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Śmigacz McKwak (Wyrzutnia, ang. Launchpad McQuack) – postać fikcyjna z filmów Kacze opowieści i Dzielny Agent Kaczor. Śmigacz jest umięśnionym kaczorem o nikłej inteligencji; pilotem samolotów, który nie umie wylądować nie rozbijając w drobny mak, lub chociaż nie uszkadzając pilotowanej przez siebie maszyny.

Kacze opowieści[edytuj | edytuj kod]

Serial z 1987 roku[edytuj | edytuj kod]

Jest to serial, w którym Śmigacz pojawia się po raz pierwszy. Występuje w nim jako osobisty pilot Sknerusa McKwacza. Nie mieszka co prawda w rezydencji Sknerusa jak inni pracownicy miliardera, ale jest zawsze dyspozycyjny i nie pracuje dla nikogo innego. Jako pilot Sknerusa lata często nowoczesnymi samolotami, zaś jego prywatnym samolotem jest rozklekotany dwupłatowiec. Pracuje także jako drużynowy Młodych Skautów, gdzie uczy swych podopiecznych pozytywnego myślenia i nieprzejmowania się porażkami.

Przez swój brak umiejętność lotniczych jest czarną owcą w swej rodzinie. Jego rodzice oraz siostra są mistrzami lotnictwa.

W odcinku Pierwsza kraksa Śmigacza możemy zobaczyć, jak Sknerus zatrudnił młodego Śmigacza i jak wyglądała ich pierwsza wspólna wyprawa. Sknerus na początku nie traktował go zbyt dobrze, ale ostatecznie zostali przyjaciółmi.

W odcinku Podwójny agent został aresztowany przez K.A.W. (Kaczogrodzką Agencję Wywiadowczą), która pomyliła go z Brunem, agentem Ś.O.K. (Światowej Organizacji Kradzieży), która chciała zniszczyć wszystkie pieniądze świata. Dla KAWu Śmigacz pracował jako agent 00 Kwak i walczył z Doktorem Nogoodem, szefem ŚOK.

Serial z 2017 roku[edytuj | edytuj kod]

Śmigacz jest jednym z pracowników Sknerusa McKwacza, gdzie początkowo był jego szoferem limuzyny, ale później również został pilotem. Pracuje także jako drużynowy w Młodych Skautach. W Odcinku Uwaga B.O.D.E.K! okazuje się, że dopiero od niedawna ma prawo jazdy. Jest bardzo dziecinny i wyjątkowo nieinteligentny. Do Sknerusa zwraca się pan McKwa (ang. Mr McD). Ma samolot transportowy Sknerusa, który pilotuje nazywa Słoneczną Strzałą (ang. Sunchaser).

Za swego najlepszego przyjaciela uważa Dyzia. Przyjaźni się też z Hydrantem Pisanko-Cabrerą (ang. Fenton Crackshell-Cabrera).

Jest gigantycznym fanem serialu Przygód Agenta Kupra, który oglądał w dzieciństwie, oraz grającego główną rolę Mirka Szczupłego (ang. Jim Starling). I do tej pory posiada gadżety z nim związane. Uważał się za największego fana serialu, dopóki nie natrafił na początkującego aktora Drake’a Mallarda. Dowiedziawszy o filmowym reboocie Przygód Agenta Kupra, który tonem odbiegał od serialu, planuje sabotować jego produkcję wspólnie z Mirkiem Szczupłym. Gdy bliżej poznaje Mallarda, mającego grać główną rolę i fakt, że chce w ten sposób zainspirować dzieci do nie poddawania się, zostają przyjaciółmi i odstępuje od udziału w planie Szczupłego. Po anulowaniu rebootu Przygód Agent Kupra Śmigacz przekonuje Mallarda, by ten został Agentem Kuprem na serio.

W przeszłości był w związkach z różnymi kobietami, których losy są owiane tajemnicą.

Dzielny Agent Kaczor[edytuj | edytuj kod]

Drugi z kolei serial, w którym pojawia się Śmigacz. Poprzez jego osobę serial ten mocno łączy się z Kaczymi opowieściami. Nigdy nie wyjaśniono jednak, jak skończyła się jego współpraca ze Sknerusem i dlaczego wyprowadził się z Kaczogrodu. Śmigacz występuje w serialu jako pomocnik oraz pilot Robina Ducka, superbohatera broniącego miasta St.Cannar. W przeciwieństwie do poprzedniego serialu, tym razem mieszka razem ze swoim szefem Robinem, a także jego przybraną córką. Pilotuje jego samolot „Grzmotokwacz” („Kaczolot”) – maszynę w kształcie dzioba Robina, którą sam zbudował.

Pierwszy raz pojawił się w odcinku pilotażowym Roboczy Ranek Robina. Robin na początku (podobnie jak Sknerus) nie darzył Śmigacza sympatią, ostatecznie zostali jednak współpracownikami. Zaprzyjaźnił się bardzo z Kwacią, adoptowaną córką Robina.

W odcinku Ocean na pustyni Śmigacz zbuntował się przeciwko Robinowi, w wyniku czego zamienili się rolami – Śmigacz był bohaterem, a Robin – jego pomagierem. Ostatecznie jednak wszystko wróciło do stanu poprzedniego. Śmigacz, wraz z Robinem oraz Robokwakiem tworzą grupę Kaczki Sprawiedliwości.

Głos[edytuj | edytuj kod]

W Kaczych opowieściach i Dzielnym Agencie Kaczorze głos Śmigaczowi podkładał Terence McGovern, zaś w polskiej wersji językowej – Marcin Sosnowski (pierwsza wersja dubbingowa) i Piotr Zelt (druga wersja dubbingowa). W remake’u Kaczych opowieści głos podkładał Beck Bennett, zaś w polskiej wersji językowej – Bartosz Martyna.

Łącza zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]