Śmigus (etymologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Śmigus był zwyczajem poprzedzającym dzisiejszy śmigus-dyngus. Współcześnie uważa się, że słowo śmigus wywodzone jest od niemieckiego schmackostern lub polskiego śmigać (por. smagać).

Etymologia i wieloznaczność terminu[edytuj]

Istnieje koncepcja podająca, że słowo śmigus jest wyewoluowaną formą niemieckiego Schmackostern. Jest ona wysuwana m in. z tego względu, że w Republice Czeskiej warianty dla nazw dotyczących wielkanocnego smagania (niem. Smackotern[1]) we wschodniej krainie Czech oraz na Morawach posiadają nazwy typu Szmer-kous, Szmi-gustr etc. Podobne warianty słowa śmigus, spotykane są także w Polsce[2][3]. Dalsze zczeszczone formy typu mrskut, prawdopodobnie pochodzą, od innych terminów związanych z Jarymi Godami typu mrskat i mrštný[4].

Wysunęły się także koncepcje, że etymologia związana jest z dolnoniemieckim smack - smak, bądź udar mózgu[5]. Według niektórych historyków nazewnictwo dotarło poprzez języki łużyckie a etymologia nie jest związana z końcówką Ostern[6].

Według innej teorii słowo związane jest ze staropolskim śmigać. Odpowiedniki terminów chłostać i chlustać w średniopolskiej polszczyźnie były stosowanie swobodnie zamiennie i tyczyły się tych samych pojęć. Oprócz samego bicia i gwałtownego oblewania, mogły również oznaczać uderzanie przez wiatr, bądź deszcz[7]. Według tradycji Słowian deszcz, podobnie jak sama woda i smaganie również posiadał siły zapładniające, dlatego dziewczęta często chciały chodzić po deszczu z odkrytą głową, aby urosły im długie i mocne włosy[8]. Słowo śmignąć, oznaczało również rzucanie czymś, wprowadzanie czegoś w szybowanie, bądź szybki ruch[9].

Współcześnie śmigus, jest może być traktowany jako synonim Poniedziałku Wielkanocnego. Przyjęły się także także nazwy takie jak: Śmiguśny Poniedziałek[10], śmierguśnicy, śmiguśnioki oraz šmigrustování (por. śmigusowanie) na Morawach[11]

Do frazy śmigać= szybować/wprawiać w szybki ruch, najprawdopodobniej nawiązują pojęcia takie jak śmigłowiec, śmigło[12].

Zbieżność z dyngusem[edytuj]

Śmigus i Dyngus przez długi czas były odrębnymi zwyczajami. Z czasem tak się zlały ze sobą w jeden, że przestano rozróżniać który na czym polega. Wyrazem tego było pojawienie się w Słowniku poprawnej polszczyzny Stanisława Szobera zbitki śmigus-dyngus[potrzebny przypis]

W niektórych regionach darowizna składana kolędnikom jest nazywana śmigusem lub wariantem tego słowa[13]. Słowo dyngus najprawdopodobniej wywodzi się z języka niemieckiego, od słowa dingen, co oznacza "wykupywać się". W encyklopedii Hanny Szymaderskiej pojęcie szmigus funkcjonuje już jako synonim dla słowa dingen oraz pojęć takich jak dyng, szmigus, wykup lub datek[14]. Kolejnym dowodem na zbieżność między tymi pojęciami jest to, że na Kaszubach (gdzie oblewanie się wodą nie jest praktykowane[15]) Poniedziałek Wielkanocny jest nazywany dëgòs[16], a chłostanie dziewcząt jest określane jako dëgòwanié[17].

Przypisy

 1. Cytat:W zwyczajach, wierzeniach i obrzędach ; dyngus i śmigus są niemieckie – dingus (oszacowanie, obdarowanie jajkiem, wędzonką) i schneck-ostern (smaganie rózgą świąteczną), wynoszenie śmieci za wieś, kary: wożenie kłody, zawieszanie w koszu nad wodą, ciągnienie kota przez wodę, wiara w skrzaty, koboldy. Całe słownictwo górnicze było wyłącznie niemieckie.”, [w:] Aleksander Brückner. (Encyklopedia staropolska, tom II. s. 12, Niemcy
 2. Naše řeč – K původu slov, nase-rec.ujc.cas.cz [dostęp 2017-11-21] (cz.).
 3. Naše řeč – Kraslice, nase-rec.ujc.cas.cz [dostęp 2017-11-21] (cz.).
 4. Naše řeč – K původu slov, nase-rec.ujc.cas.cz [dostęp 2017-11-21] (cz.).
 5. Paul Sartori, Artikel schmackostern, in: Handwörterbuch des deutschen Aberglaubens, Band 7, Spalte 1234 bis 1236.
 6. Weinhold, Karl: Die Verbreitung und die Herkunft der Deutschen in Schlesien. In: Forschungen zur Deutschen Landes- und Volkskunde. 2, Stuttgart 1887, S. 157-244
 7. Bibliografia
 8. Woda w kulturze ludowej | NaLudowo.pl - Folklor, Etno Design, Kultura Ludowa, naludowo.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).
 9. Bibliografia
 10. Lud - Tomy 61-62 - Strona 141
 11. Pozvání na Karlovské velikonoční šmigrustování - FamilyFreshNews.cz, www.familyfreshnews.cz [dostęp 2017-11-21].
 12. helikopter - APPROVAL, portal.uw.edu.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).
 13. Naše řeč – Kraslice, nase-rec.ujc.cas.cz [dostęp 2017-11-21] (cz.).
 14. Hanna Szymanderska, Polska Wielkanoc, Wyd. GLOBAL, Warszawa 1991, s.52 i dalsze
 15. http://podroze.dziennik.pl/artykuly/115030,skad-sie-wzial-smigus-dyngus.html
 16. csb:Jastrë
 17. csb:Jastrowi Pòniedzôłk

Bibliografia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]