Śnieguliczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śnieguliczka
Ilustracja
Owoce śnieguliczki białej
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd szczeciowce
Rodzina przewiertniowate
Rodzaj śnieguliczka
Nazwa systematyczna
Symphoricarpos Duhamel
Traité Arbres Arbust. 2: 295. 1755
Typ nomenklatoryczny
Symphoricarpos orbiculatus Moench[2]
Kwiaty śnieguliczki białej

Śnieguliczka (Symphoricarpos Duhamel) – rodzaj krzewów z rodziny przewiertniowatych. Należy do niego około 17 gatunków[3][4]. Niemal wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej, jeden tylko i to rzadki gatunek (S. sinensis) pochodzi z Chin[3] (rośnie w zachodniej części prowincji Hubei)[5]. Rośliny te występują w lasach i zaroślach, zwłaszcza na terenach skalistych[5]. W Polsce jako zadomowiony antropofit występuje śnieguliczka biała, kilka innych gatunków jest uprawianych (zwłaszcza śnieguliczka koralowa i śnieguliczka Chenaulta)[6]. Rośliny te uprawiane są głównie ze względu na trwałe owoce[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzewy o sezonowym ulistnieniu[3][4]. Pędy prosto wznoszące się lub płożące, osiągające do 3 m wysokości. Rośliny często o charakterystycznym zapachu[5].
Liście
Naprzeciwległe[5], pojedyncze, o kształcie od eliptycznego do okrągłego[3], zwykle całobrzegie[4], czasem z kilkoma klapami lub ząbkami[5]. Blaszka osadzona na krótkim ogonku, przylistków brak[4].
Kwiaty
Drobne, zebrane po kilka w krótkie kłosy na końcach bocznych pędów lub pojedynczo w kątach górnych liści[4][5]. Kielich składa się z 4 lub 5 działek zrośniętych u nasady. Korona kwiatu składa się z 4 lub 5 płatków zrośniętych dzwoneczkowato lub lejkowato, białych lub różowych, często od wewnątrz owłosionych[5][4]. 4 lub 5 pręcików schowanych jest w rurce korony, czasem nieco z niej wystają. Zalążnia jest dolna, czterokomorowa, przy czym w dwóch komorach znajdują się pojedyncze, zalążki, a w pozostałych znajdują się liczne zalążki, ale płonne. Słupek pojedynczy z główkowatym znamieniem.
Owoce
Pestkowce podobne do jagód. Utrzymują się na pędach długo przez zimę[3]. Są kuliste, jajowate do elipsoidalnych. Mają barwę białą, różową lub czarno-purpurową. Zawierają dwie jajowate pestki[5][4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system system APG IV z 2016)

Rodzaj z rodziny przewiertniowatych Caprifoliaceae, stanowiącej grupę siostrzaną dla piżmaczkowatych w obrębie rzędu szczeciowców Dipsacales w grupie euasterids II wchodzącej w skład kladu astrowych (asterids) należącego do dwuliściennych właściwych (eudicots)[1].

Pozycja w systemie Reveala (1993-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa dereniowe (Cornidae Frohne & U. Jensen ex Reveal, nadrząd Dipsacanae Takht., rząd szczeciowce Dumort., rodzina przewiertniowate (Caprifoliaceae Juss.), podrodzina Loniceroideae Kostel., podplemię Symphoricarpinae Koehne, rodzaj śnieguliczka (Symphoricarpos Duhamel)[7].

Wykaz gatunków[8]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-09-02].
  2. Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-03-22].
  3. a b c d e Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.Sprawdź autora:1.
  4. a b c d e f g Symphoricarpos Duhamel du Monceau. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2018-09-02].
  5. a b c d e f g h i Roger Philips, Martyn Rix: The Botanical Garden. Volume I. London: Macmillan, 2002, s. 445. ISBN 0-333-73003-8.
  6. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  7. Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Symphoricarpos (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-03-22].
  8. Symphoricarpos. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2018-09-02].