Śpiąca Cyganka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Śpiąca Cyganka
La Bohémienne endormie
Ilustracja
Autor

Henri Rousseau

Data powstania

1897

Medium

olej na płótnie

Wymiary

129,5 × 200,7 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Nowy Jork

Lokalizacja

Museum of Modern Art

Śpiąca Cyganka (fr. La Bohémienne endormie) – obraz olejny namalowany w 1897 przez francuskiego malarza naiwnego Henriego Rousseau. Fantastyczne przedstawienie lwa rozmyślającego nad kobietą śpiącą w księżycową noc jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki czasów współczesnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rousseau wystawił obraz po raz pierwszy na 13. wystawie Salonu Niezależnych próbując bez powodzenia sprzedać go burmistrzowi rodzinnego Laval. Obraz znalazł się ostatecznie w prywatnej kolekcji paryskiego handlarza węglem, w którego posiadaniu był do 1924, kiedy odkrył go krytyk Louis Vauxcelles. W tym samym roku obraz nabył paryski marszand Daniel-Henry Kahnweiler, jakkolwiek powstał spór, czy dzieło nie jest falsyfikatem. Później historyk sztuki Alfred H. Barr Jr. zakupił obraz dla nowojorskiego Museum of Modern Art[1][2].

Inspiracja obrazem[edytuj | edytuj kod]

Obraz stanowił inspirację w poezji i muzyce i był zmieniany i parodiowany przez różnych artystów, zastępujących często lwa psem lub innym zwierzęciem. W odcinku „Mom and Pop Art” serialu animowanego Simpsonowie Homer marzy o obudzeniu się w dziele sztuki z lwem oblizującym jego głowę. Odbitka obrazu pojawia się w filmie Garsoniera ponad pogrążoną w śpiączce Fran Kubelik[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sybil Gordon Kantor: Alfred H. Barr, Jr. and the Intellectual Origins of the Museum of Modern Art. Massachusetts Institute of Technology, 2003, s. 66. ISBN 0-262-61196-1. (ang.).
  2. Dora Vallier: Henri Rousseau. New York: Crown Publishers, 1979, s. 61. ISBN 0517536798. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]