Śpiewające fortepiany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Śpiewające fortepiany
The Lyrics Board
Kraj produkcji Polska
Język polski
Data premiery 26 lutego 2001
Lata emisji 20012005
Liczba odcinków ok. 120
Czas trwania odcinka ok. 45 min
Format nadawania 4:3
Od lat dozwolone bez ograniczeń (według KRRiT)
Produkcja
Produkcja TVP
Reżyseria Elżbieta Protakiewicz
Stacja telewizyjna TVP2
Nagrody zaśpiewanie swojej ulubionej piosenki

Śpiewające fortepiany – program muzyczny na licencji The Lyrics Board, prowadzony przez Rudiego Schubertha w TVP2 w latach 2001–2005. Pierwszy odcinek wyemitowano w poniedziałek 26 lutego 2001. Reżyserem show była Elżbieta Protakiewicz.

W programie brały udział dwie 3-osobowe drużyny, których kapitanami byli pianiści Czesław Majewski i Janusz Tylman. Pozostali uczestnicy to gwiazdy polskiej estrady, scen teatralnych, filmu, telewizji, radia, sportu, a czasem polityki.

Pojedynek drużyn dotyczył zagadek muzycznych, m.in. odgadywania piosenek po fragmencie tekstu bądź muzyki, czy też śpiewanie utworów związanych z wyświetlonymi obrazkami. Bardzo często wykorzystywane są piosenki popularnych autorów i wykonawców. Śpiewającym artystom, oprócz kapitanów drużyn, przygrywał zespół Wojciecha Kowalewskiego (Malina Kowalewski Band). Uczestników przygotowywał do występu Mateusz Polit.

Opis rund[edytuj]

Runda 1[edytuj]

Na sześciu kolorowych ekranach były wyświetlane słowa piosenki. Drużyna, która odgadywała, miała najpierw odsłonić jedną z cyfr, i, zaśpiewać piosenkę z tym słowem. Wśród sześciu ekranów znajdowały się także dwa na różowym tle (w pierwszych trzech odcinkach na czerwonym tle). Wtedy pojawiał się głos wściekłej krowy i prawo do odgadywania przejęła drużyna przeciwna. Po odgadnięciu piosenki było jeszcze pytanie premia, za które można było otrzymać dodatkowy punkt.

Runda 2[edytuj]

Rebusy. Na czterech środkowych ekranach wyświetlano cztery obrazki. Drużyny miały za zadanie zaśpiewać po cztery piosenki (były dwa zestawy, w każdym jedna drużyna miała trzy piosenki, druga jedną, przy drugim zestawie odwrotnie) z co najmniej dwoma skojarzeniami do tych obrazków.

Runda 3[edytuj]

Zasady podobne jak w rundzie pierwszej, jednak było pięć pól.

Runda 4[edytuj]

"Runda Maliny". Zespół grał utwór, w którym wplecione były trzy inne piosenki. Zadaniem drużyn było ich odgadnięcie i zapisanie ich tytułów na otrzymanych kartkach.

Runda 5[edytuj]

Zasady podobne jak w rundzie pierwszej i trzeciej, z tym że były cztery pola, w tym jedno różowe.

Runda 6[edytuj]

Zagadki Maliny. Zespół grał wstęp, tzw. przygrywkę. Kto zorientował się, o jaką piosenkę chodzi, wstawał i zaczynał śpiewać. Jeśli odgadł prawidłowo – zespół grał dalej, jeśli nie – śpiewał a capella.

Lista odcinków[edytuj]