Średni Wierch (Gorce)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Średni Wierch
Ilustracja
Miejscowość Obidowa i wznoszący się nad jej zabudowaniami Średni Wierch
Państwo  Polska
Pasmo Gorce, Karpaty
Wysokość 1122 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Średni Wierch”
Ziemia49°32′50″N 20°04′32″E/49,547222 20,075556

Średni Wierch (1122 m) – szczyt w Gorcach, wznoszący się nad miejscowością Obidowa. Znajduje się w krótkim bocznym grzbiecie, który odgałęzia się od wzniesienia Rozdziele i poprzez Solnisko i Średni Wierch biegnie w zachodnim kierunku. Grzbiet ten oddziela potok Lepietnica od jego dopływu – potoku Obidowiec[1].

Średni Wierch jest zalesiony, ale dawniej na jego grzbiecie i zboczach znajdowało się wiele polan, jeszcze zaznaczanych na mapach i widocznych na zdjęciach lotniczych. Są to m.in. polany: Polanka, Stosy, Polana Skodowa, Mała Nowa, Tynowo, Nad Papiernią, Nalewajki, Spalone, Gorzec, Polana Mokra, Zakrzesy, Solisko, Grześ[1]. Dawniej były wypasane, a niektóre koszone i siano z nich zwożono na dół. Pasterstwo jednak załamało się, użytkowanie trudno dostępnych i wysoko położonych polan stało się nieopłacalne. Pozostawione swojemu losowi stopniowo zarastają lasem[2].

Przez Średni Wierch nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, ale można na niego wyjść drogami leśnymi z doliny Lepietnicy. Leśna droga prowadzi też grzbietem Średniego Wierchu i Soliska do Rozdziela, na którym łączy się z drogą na Turbacz[1]. W 2015 r. oddano do użytku trasę narciarstwa biegowego Śladami olimpijczyków z Obidowej na Turbacz[3].

Trasa narciarska[edytuj | edytuj kod]

szlak narciarski czarny trasa narciarska: Obidowa (leśniczówka) – dolina Lepietnicy – Podsolnisko – Nad Papiernią – Mała Polana – Nalewajki – Spalone – Gorzec – Średni Wierch – Kałużna – Solnisko – Rozdziele – Turbacz

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
  2. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  3. Obidowa. Śladami olimpijczyków. [dostęp 2017-05-18].
Panorama z polany Bukowina na grzbiet Średniego Wierchu
Panorama z polany Bukowina na grzbiet Średniego Wierchu