Środowiskowy Szczep 6 Tarnobrzeskich Drużyn Harcerskich „Knieja”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Środowiskowy Szczep
6 Tarnobrzeskich Drużyn Harcerskich „Knieja”
im. Szarych Szeregów
Organizacja harcerska

Związek Harcerstwa Polskiego

Rodzaj jednostki

Szczep

Jednostka nadrzędna

Chorągiew Podkarpacka ZHP
Hufiec ZHP Tarnobrzeg

Jednostki podległe

6TDH „Kalina”
6TDH „Tibi et Igni”
6TGZ „Orlęta"”
6TDW „Albi Lupi"

Rok powstania
pierwszych drużyn

1981 (drużyna)
1984 (szczep)

Komendant (przewodniczący)

pwd. Amelia Wójcik

Środowiskowy Szczep 6 Tarnobrzeskich Drużyn Harcerskich „Knieja” im. Szarych Szeregów to obecnie największe i najstarsze środowisko harcerskie na terenie Tarnobrzega. Od 1981 do 1984 drużyna, następnie przeradza się w szczep. Od chwili powstania działa w ramach Związku Harcerstwa Polskiego.

W latach 80. XX wieku jeden z ośrodków, w których kultywowano harcerskie tradycje, w tym przedwojenne Przyrzeczenie Harcerskie. Harcerki i harcerze szczepu angażowali się w działania organizowane przez niejawny Ruch Harcerski RzeczypospolitejBiałe Służby, uroczystości partyzanckie na Wykusie, przygotowywali druki, prasę i wystawy propagujące niezafałszowaną historię harcerstwa[1].

W roku 2007, dziesięcioro harcerek i harcerzy szczepu weszło w skład reprezentacji ZHP na XXI Jamboree w Wielkiej Brytanii, organizowanego z okazji 100-lecia skautingu. Członkowie szczepu uczestniczyli również w XXII Jamboree, które odbyło się w 2011 r. w Szwecji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przy Szczepie „Żółte Zagłębie”, w Szkole Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu powstaje 6 Drużyna Harcerska. Pierwsze Przyrzeczenie odbywa się pod kapliczką św. Onufrego. 25 marca ukazuje się pierwszy rozkaz, bohaterem drużyny zostają Szare Szeregi.

Przyznano pierwsze barwy drużyny – granatową chustę z białą oblamówką i symbolem Szarych Szeregów. Przyjęto również, poznane w Krakowie, puszczańskie nazewnictwo, w tym nazwę „Knieja”. Drużyna wzięła udział w I Zlocie KIHAM w Hucie Komorowskiej.

Powstaje 7 Środowiskowy Szczep „Puszcza”, w skład którego wchodzi „Knieja”. Drużyna wyjeżdża na obóz do Jerzwałdu oraz bierze udział w XI pielgrzymce żołnierzy Polski Walczącej na Jasnej Górze połączonej z pielgrzymką harcerstwa niepokornego.

Kniejasi po raz pierwszy uczestniczą w Rajdzie „Arsenał”. Na obozie w Siemianach odbywa się pierwszy bieg na ćwika i pionierkę. Powstaje 12 Środowiskowy Szczep 6TDH „Knieja” im. Szarych Szeregów.

Harcerki i harcerze Szczepu dwukrotnie spotykają się z Matulą Polskich Harcerzy – Zdzisławą Bytnar, organizują obóz w Siemianach i wystawę „Harcerstwo Tarnobrzeskie 1912-1985”. Powstaje pierwsza gromada zuchowa.

Powstaje Krąg Instruktorski „Chaszcz”, odbywa się pierwsze Zobowiązanie Instruktorskie. Kniejasi pełnią służbę podczas Zlotu – Pielgrzymki 75-lecia Harcerstwa, biorą udział „75-leciu Harcerstwa” w Krakowie.

Sukcesy na kilku festiwalach piosenki. Przy Szczepie powstaje poczta harcerska. Kniejasi uczestniczą w II Białej Służbie w Tarnowie i Krakowie oraz obozie w Belgii, organizują wystawę „75 lat Harcerstwa Tarnobrzeskiego”.

Harcerze starsi Kniei uczestniczą w uroczystościach symbolicznego pochówku cichociemnego, majora Jana Piwnika „Ponurego” (organizowanych przez Ruch Harcerski) na Wykusie. „Złoty Perkoz” za harcerskie filmy video.

W Tarnobrzegu odbywa się Zlot Drużyn Szaroszeregowych. Kniejasi otrzymują z rąk Stanisława Broniewskiego „Orszy” nowy Proporzec Szczepu.

Drużynowi i szczepowi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam F Baran. Związek Harcerstwa Polskiego w Tarnobrzegu w latach 1957 – 92. „Tarnobrzeskie Zeszyty Historyczne”. Styczeń 1993 r.. nr 5. s. 19-20. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam F. Baran, Związek Harcerstwa Polskiego w Tarnobrzegu w latach 1957 – 92, „Tarnobrzeskie Zeszyty Historyczne” 1993, nr 5.
  • Adam F. Baran, Ognisko harcerskie anno domini 2009, [w:] Księga jubileuszowa z okazji 100-lecia Szkoły Realnej, Gimnazjum i Liceum w Tarnobrzegu 1909 – 2009, T. Zych (red.), Tarnobrzeg 2009, s. 139-171.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]