Świątynia Jedi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Świątynia Jedi – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen to mieszczący się na planecie Coruscant budynek stanowiący w pewnych okresach historii Starej Republiki główną siedzibę Zakonu Jedi.

Świątynia stanowiła miejsce spotkań Rady Jedi oraz szkoleń kandydatów do Zakonu. Mieszkało tu wielu Jedi – zarówno pobierających nauki, jak i tych, którzy w danym momencie nie byli przypisani do innego miejsca w Galaktyce. W kompleksie znajdowały się również pomieszczenia treningowe, wielka biblioteka, ogrody, oraz niewielki port kosmiczny przeznaczony na potrzeby Rycerzy.

W roku 19 BBY Świątynia Jedi została zaatakowana przez oddziały klonów pod dowództwem Dartha Vadera, którego celem było uśmiercenie wszystkich Jedi, zgodnie z Rozkazem 66. Wszyscy znajdujący się w niej mieszkańcy – również dzieci – zginęli, a sama świątynia została zdemolowana, jednak nie zburzona. Lord Vader ustawił umieszczony w Świątyni nadajnik, pozwalający na łączenie się z Rycerzami Jedi w całej Galaktyce, na ciągłe wysyłanie sygnału alarmowego wzywający wszystkich ocalałych członków Zakonu do powrotu na Coruscant – była to pułapka, mająca na celu zgładzenie tych, którzy ocaleli z zamachów przeprowadzonych przez klony. Krótko później do wnętrza strzeżonej przez klony Świątyni przedarli się Obi-Wan Kenobi oraz Yoda. Zmodyfikowali oni treść transmisji nadajnika tak, by nadawał on odpowiednie ostrzeżenie. Przy okazji Obi-Wan korzystając z nagrań systemu ochrony upewnił się, że za masakrą stoi jego dawny uczeń, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]