Świątynia Mariamman w Singapurze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Świątynia Mariamman w Singapurze
Ilustracja
Wejście do świątyni
Państwo

 Singapur

Miejscowość

Singapur

Wyznanie

hinduizm

Historia
Data budowy

1827

Położenie na mapie Singapuru
Mapa konturowa Singapuru, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Świątynia Mariamman w Singapurze”
Ziemia1°16′57″N 103°50′43″E/1,282500 103,845278
Strona internetowa

Sri Mariamman Temple (Świątynia Śri Mariamman, tamil. சிங்கப்பூர் மகா மாரியம்மன் கோயில்) – najstarsza hinduska świątynia, znajdująca się w Chinatown w Singapurze. Ze względu na architektoniczne i historyczne znaczenie uważana jest za pomnik i skarb narodowy Singapuru, jest też wielką atrakcją turystyczną.

Funkcja świątyni[edytuj | edytuj kod]

Sri Mariamman Temple została ufundowana przez Naraiana Pillai, urzędnika rządowego zaangażowanego w sprawy hindusów w 1827 roku. Świątynia poświęcona jest Mariamman, bogini matce, chroniącej ludzi przed nieszczęściami i chorobami. Zbudowano ją w stylu drawidyjskim, charakterystycznym dla południowych Indii. W przeszłości świątynia pełniła funkcję Pałacu Ślubów. W tym czasie tylko duchowni w tej świątyni mogli udzielać ślubów wyznawcom hinduizmu w Singapurze. Dziś pełni funkcję religijną i jednoczącą kulturowo imigrantów, oraz stanowi atrakcję turystyczną dla odwiedzających Singapur.

Detal

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]