Świątynia Słońca w Konarku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Świątynia Słońca w Konarku[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Indie

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, III, VI

Numer ref.

246

Region[b]

Azja i Pacyfik

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1984
na 8. sesji

Położenie na mapie Orisy
Mapa konturowa Orisy, po prawej znajduje się punkt z opisem „Świątynia Słońca w Konarku”
Położenie na mapie Indii
Mapa konturowa Indii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Świątynia Słońca w Konarku”
Ziemia19°53′15,0″N 86°05′41,0″E/19,887500 86,094722
Jedno z kół świątyni Surji w Konarku – charakterystyczny element ratha

Świątynia Słońca[1] (hindi: सूर्य मंदिर, orija: ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ang. Sun Temple) – świątynia boga słońca Surji w miejscowości Konark w indyjskim stanie Orisa na wybrzeżu Zatoki Bengalskiej, zbudowana w 1278 przez króla Narasimha-Dewę I z dynastii Gangów.

Świątynia została ufundowana na pamiątkę zwycięstw króla nad muzułmanami władającymi Bengalem. Wedle tradycji mitologicznej wzniósł ją Samba, syn Kryszny w podzięce Surji za uleczenie z trądu. Jest znana, choć z architektonicznego punktu widzenia, niesłusznie, jako „Czarna Pagoda”.

Obecnie wieża świątyni znajduje się w ruinie, ale przed zniszczeniem sięgała 72 m. i była jedną z najwyższych w całych Indiach. Do czasów obecnych zachowała się przednia część świątyni, dostępna dla wiernych – dźagamohan. Świątynia ta jest największą z typu ratha, tj. rydwanu. Na jej bocznych ścianach znajdują się koła z piaskowca o trzymetrowej średnicy. Cała świątynia jest otoczona dekoracją rzeźbiarską i płaskorzeźbiarską. Jest ona wykonana w przeważającej części z piaskowca, a niektóre elementy z chlorytu, które nadają świątyni barwę rudą z zielonymi elementami. W masie rzeźb liczne są przedstawienia tancerek, par miłosnych, apsar i nagów. Elementy erotyczne są związane z funkcjonowaniem w owym czasie na tym terenie kultów tantrycznych. Wzdłuż dolnej części ścian biegnie fryz złożony z płaskorzeźbionych słoniątek, przedstawionych w bardzo licznych ujęciach. Świątynia w Konarak została wpisana w 1984 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim przyjęty przez KSNG [1].