Świątynia Xingtian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Główne wejście do świątyni

Świątynia Xingtian (chiń. upr. 行天宫; chiń. trad. 行天宮; pinyin: Xíngtiān gōng; pe̍h-ōe-jī: Hêng-thian-kiong) – świątynia znajdująca się w dzielnicy Zhongshan w Tajpej na Tajwanie, poświęcona bogowi wojny Guan Yu, który uważany jest również za patrona biznesmenów[1]. Jedna z najczęściej odwiedzanych świątyń na wyspie (średnio ok. 10 tys. osób dziennie)[2].

Świątynia powstała w 1967 roku[1]. Została wzniesiona na planie prostokąta i zajmuje powierzchnię 7000 m²[3]. Charakterystycznym elementem jest stojąca na dziedzińcu duża kadzielnica z dwoma uchwytami w kształcie smoków, zwieńczona dwoma daszkami ozdobionymi smoczymi głowami[1]. Smoki są dominującym motywem zdobniczym w świątyni. Na dziedzińcu znajdują się także stoły ofiarne. W głównym pawilonie mieści się ołtarz z figurą Guan Yu i dwiema czarnymi kolumnami ozdobionych złotymi elementami[4].

W świątyni obowiązuje wiele zakazów, m.in. prowadzenia jakiejkolwiek działalności komercyjnej, rytualnego palenia specjalnych papierowych pieniędzy oraz wystawiania przedstawień ku czci bóstwa. Obiekt nie został też wyposażony w puszki na jałmużnę[2].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Xingtian Temple (ang.). taiwan.net.tw. [dostęp 2011-07-01].
  2. a b Xingtian Temple (ang.). taipeitravel.net. [dostęp 2011-07-01].
  3. Xingtian Temple (ang.). sinotour.com. [dostęp 2011-07-01].
  4. TAIWAN A glimpse of Chinese religious traditions (ang.). travelsmart.net. [dostęp 2011-07-01].