Święta Katarzyna (obraz El Greca)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta Katarzyna
Ilustracja
Autor El Greco
Rok wykonania 1608-1614
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 90 × 61 cm
Muzeum Museum of Fine Arts w Bostonie

Święta Katarzyna – obraz hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco. Obraz jest sygnowany greckimi literami, zachowanymi fragmentarycznie.

Obraz przedstawia św. Katarzynę, legendarną męczennicę chrześcijańską. Święta ukazana została w wyprostowanej, niemal dumnej pozycji, z koroną na głowie która przysparza jej większej powagi i godności. W lewej ręce trzyma palmę, symbol jej męczeństwa. Ręka opiera się na kole, jej atrybucie, którym według legendy była torturowana. W prawej ręce trzyma dwuręczny miecz, którym ostatecznie zadano jej śmierć. Obraz namalowany jest grubymi pociągnięciami pędzla charakterystycznymi dla późnej twórczości El Greca.

El Greco stworzył kilka wersji świętej Katarzyny. W wersji bostońskiej św. Katarzyna patrzy bezpośrednio na widza. W drugiej wersji z prywatnej kolekcji z Nowego Jorku[1], męczennica kieruje swój wzrok w lewo a na jej twarzy rysuje się spokój i melancholia. W wersji z Museo Cau Ferrat, w wersji datowanej przez Jacques Lassaigne o dekadę wcześniej, Katarzyna została przedstawiona podobnie jak Pokutująca Magdalena. El Greco wykorzystał ten sam gest dłoni przyciśnięty do piersi, to samo błagalne spojrzenie w górę. Z lewej dłoni, tak samo ułożonej jak u Magdaleny, "wyrasta" liść palmy. Postać Katarzyny został ujęta w półpostaci[2]

Inne wersje[edytuj | edytuj kod]

  • Święta Katarzyna - (1610-1614), 57 x 48 cm, kolekcja prywatna, Nowy Jork
  • Święta Katarzyna - (1580-1585), 100 x 77 cm, Museo Cau Ferrat

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Saint Catherine | Museum of Fine Arts, Boston, www.mfa.org [dostęp 2017-11-21] (ang.).
  2. J. Lassaigne, El Greco, s.84

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]