Święta Scholastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Scholastyka z Nursji OSB
Scholastica
dziewica
prepodobnaja
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 480
Nursja (Włochy)

Data i miejsce śmierci

10 lutego 542
Monte Cassino

Czczona przez

Kościół katolicki
wspólnotę anglikańską
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

10 lutego[a]
10/23 lutego[b]

Atrybuty

krzyż, księga, pastorał ksieni

Patronka

benedyktynek, Le Mans, Subiaco, ochrony przed burzami i huraganami

Szczególne miejsca kultu

Le Mans i Subiaco

Święta Scholastyka z Nursji, wł. Scolastica da Norcia, cs. Prepodobnaja Schołastika Nursijskaja, ihumenija (ur. ok. 480 w Nursji, zm. 10 lutego 542[1] lub 543[2] na Monte Cassino) – benedyktynka (OSB), ksieni, dziewica i święta Kościoła katolickiego, anglikańskiego i prawosławnego[3].

Scholastyka urodziła się jako siostra bliźniaczka św. Benedykta we Włoszech. Na miejscu ich urodzenia stoi skromny kościół pw. św. Benedykta. W podziemiach kościoła zachowana jest część muru, który stanowił dom rodzinny św. Scholastyki i św. Benedykta.

Scholastyka od początku towarzyszyła bratu w podróżach i naśladowała jego tryb życia, poświęcony Panu Bogu. Kiedy św. Benedykt założył pierwszy klasztor w Subiaco, święta założyła podobny dla niewiast – klasztor benedyktynek. Do dnia dzisiejszego istnieją tam dwa klasztory na wzgórzach w pobliżu Subiaco: w Plombariola – żeński klasztor św. Scholastyki i męski klasztor św. Benedykta.

Podobnie działo się na Monte Cassino, gdzie Scholastyka zmarła w wieku ok. 62 lat.

Według relacji św. Grzegorza Wielkiego, zapisanej w jego II Księdze „Dialogów”, trzeciego dnia po śmierci siostry, św. Benedykt ujrzał jej duszę w postaci białej gołąbki, unoszącej się do nieba. Posłał natychmiast braci po jej ciało i złożył je w grobie, który w kościele swego klasztoru dla siebie przygotował. Benedykt zmarł w kilka lat po śmierci siostry[4].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Po najeździe Longobardów na klasztor na Monte Cassino relikwie św. Scholastyki przeniesione zostały do opactwa Fleury. Obecnie znajdują się w Le Mans. Część ich otrzymało Monte Cassino.

Scholastyka uważana jest za matkę duchową rodzin wszystkich benedyktynek. Czczona jest jako patronka Le Mans i Subiaco. W ikonografii przedstawiana jest z gołębiem, w sztuce religijnej w habicie benedyktyńskim z atrybutami: krzyżem, księgą lub pastorałem ksieni. Według tradycji święta chroni przed burzami, piorunami oraz wichrami.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim i anglikańskim obchodzone jest 10 lutego; w polskim Kościele ma rangę wspomnienia obowiązkowego[5].

Kościół prawosławny wspomina świętą mniszkę (prepodobnaja) 10/23 lutego[c], tj. 23 lutego według kalendarza gregoriańskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Święta Scholastyka, dziewica. [w:] Internetowa Liturgia Godzin [on-line]. Konferencja Episkopatu Polski i Pallottinum, 31.01.2013. [dostęp 2013-02-10].
  2. St. Scholastica. Catholic Online. [dostęp 2013-02-10]. (ang.).
  3. ScholastikaÖkumenisches Heiligenlexikon (niem.)
  4. Święty Benedykt z Nursji, opat, patron Europy. na brewiarz.katolik.pl [2010-06-28]
  5. Komisja ds. Kultu Bożego (Kalendarz liturgiczny diecezji polskich na luty). kkbids.episkopat.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. na stronie KEP

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]