Święty Dom Miłosierdzia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty Dom Miłosierdzia

Święty Dom Miłosierdzia (port.: Santa Casa da Misericórdia; chin. trad.: 仁慈堂大樓) – zabytkowy budynek w Makau, przy placu Largo do Senado; dawna siedziba portugalskiej organizacji zajmującej się dostarczaniem pomocy medycznej i socjalnej. Obecnie w budynku mieści się muzeum[1]. Obiekt znajduje się w zabytkowym centrum Makau, które w 2005 zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO[2].

Budynek został wzniesiony w 1569 roku z polecenia Belchiora Carneiro, pierwszego biskupa Makau. Mieściła się w nim siedziba organizacji charytatywnej, która przyczyniła się m.in. do założenia pierwszego w Makau szpitala wzorowanego na placówkach europejskich, przytułku dziecięcego, żłobka i domu starców[3]. Jednym z głównych celów Świętego Domu Miłosierdzia było udzielanie pomocy sierotom i wdowom po marynarzach, którzy zginęli na morzu[4]. Dawniej przy budynku znajdowała się kaplica z dzwonnicą. W XVIII i XIX wieku obiekt przeszedł szereg renowacji, które nadały mu neoklasycystycznego wyglądu[5].

Budynek posiada dwie kondygnacje i osiąga 16 m wysokości. Do jego budowy wykorzystano głównie cegły i granit. W części frontowej, na obydwu piętrach, mieszczą się bogato zdobione arkady. Każdy z filarów pomiędzy arkadami został ozdobiony parą półkolumn (w środkowej części fasady występują także pilastry). Przypominająca portyk, centralna część fasady jest nieco wysunięta do przodu i zwieńczona frontonem[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Holy House of Mercy Museum (ang.). olamacauguide.com. [dostęp 2011-07-01].
  2. Advisory Body Evaluation (of Historic Centre of Macao) (ang.). UNESCO. [dostęp 2011-07-01].
  3. The Historic Monuments of Macao (ang.). Cultural Affairs Bureau. [dostęp 2011-07-01].
  4. Macao Heritages (14) Holy House of Mercy (ang.). cultural-china.com. [dostęp 2011-07-01].
  5. a b House of Mercy (ang.). olamacauguide.com. [dostęp 2011--7-01].