Święty Ekspedyt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Ekspedyt
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce śmierci 303
Malatya
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 19 kwietnia
Atrybuty kruk
Patron spraw pilnych, nie cierpiących zwłoki, studentów, stron sądowych

Święty Ekspedyt, łac. Expeditusmęczennik chrześcijański i święty Kościoła katolickiego.

Nie wiadomo, w jakim okresie żył oraz gdzie i kiedy poniósł śmierć męczeńską. Wymieniany jest w Martyrologium Rzymskim i Breviarium Syriacum pod dniem 19 kwietnia jako męczennik.

Niektóre źródła jako miejsce śmierci podają Melitene[1]. W rejonach świata, gdzie jest wspominany, występuje w mniej lub w bardziej licznej grupie męczenników.

Legendarna postać utożsamiana jest ze świętym Meneasem lub Elpidiuszem. Czyniony jest patronem pilnych spraw i czczony w sposób zabobonny, co spotkało się z krytycznymi zarządzeniami Stolicy Apostolskiej.

W ikonografii przedstawiany jest jako wódz legionu wojskowego, lub depczący kruka (symbolizującego dzień jutrzejszy).

Jedna z legend głosi, że świętemu w dniu, w którym zdecydował się nawrócić na chrześcijaństwo ukazał się diabeł pod postacią kruka, nakłaniając go, aby odłożył realizację swojego postanowienia na następny dzień. Św. Ekspedyt zmiażdżył ptaka swoją stopą, oświadczając: „Zostanę chrześcijaninem dzisiejszego dnia”.

Brakuje wzmianek o kulcie św. Ekspedyta w starożytności. Jego początki datują się na XVII wiek. Rozwój nastąpił w wieku XIX wieku zwłaszcza we Włoszech, Francji i niektórych rejonach Niemiec[2].

W Polsce ołtarz poświęcony św. Ekspedytowi znajduje się w lewej nawie warszawskiego kościoła Najświętszego Zbawiciela przy Placu Zbawiciela[3].

W 1920 roku w Poznaniu została wydana broszura o świętym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sant Espedito (ang. • wł.). xoomer.virgilio.it. [dostęp 2011-05-26].
  2. Lexikon für Theologie und Kirche, kolumna 916. T. 3. Freiburg im Breisgau: 1931.
  3. Parafia Najświętszego Zbawiciela w Warszawie: Ołtarz św. Ekspedyta (pol.). parafiazbawiciela.org. [dostęp 2011-05-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]