Święty Karas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Karas
Ilustracja
Wizerunek św. Karasa w egipskim monastyrze
Data urodzenia IV wiek
Data i miejsce śmierci V wiek
Wadi an-Natrun
Czczony przez Koptyjski Kościół Ortodoksyjny
Wspomnienie 15 lipca

Karas Anachoryta lub Anbba Karas (arab. الأنبا كاراس) (ur. IV w., zm. V w. w Wadi an-Natrun) – święty Kościoła koptyjskiego. Był bratem cesarza rzymskiego Teodozjusza I Wielkiego. Jego imię pochodzi z perskiego i oznacza dowódcę lub sułtana.

W czasie swojego życia zdecydował się na oddawanie czci religijnej poprzez anachoretyzm. Z tego powodu przebywał pięćdziesiąt siedem lat w odosobnieniu modląc się i kontemplując. Miejscem, w którym przebywał miały być okolice dzisiejszego Wadi an-Natrun w północnym Egipcie.

W latach 30. V wieku św. Karas pośrednio włączył się w spór pomiędzy zwolennikami patriarchy Konstantynopola Nestoriusza a patriarchą Aleksandrii, Cyrylem. Konflikt rozpatrywał Sobór efeski zwołany przez cesarza Teodozjusza II. W jego trakcie Karas miał przekonać Teodozjusza, że właściwą doktryną jest obowiązująca i broniona przez Cyryla natomiast nestoriańska ją wypacza. Sobór konfliktu nie rozwiązał do końca, ale stał się podstawą późniejszego odejścia od tez głoszonych przez Nestoriusza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • The Biography of St. Karas the Anchorite, California 1999;
  • Abba Karas the hermit - dostęp: 31 stycznia 2014.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]