Święty Monulfus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Monulfus
biskup
Ilustracja
Witraż przedstawiający Monulphusa i Gondulphusa w Basiliek van Onze-Lieve-vrouw-Tenhemelopneming (Maastricht) autorstwa Daan Wildschut (1952)
Miejsce urodzenia Dinant
Data śmierci ok. 588
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 16 lipca

Święty Monulfus znany też jako Monulfus z Maastricht[1] (zm. ok. 588) — biskup TongerenMaastricht (obecnie diecezja Liège w Belgii po przeniesieniu biskupstwa z Maastricht) prawdopodobnie od ok. 549 r. do śmierci, święty Kościoła katolickiego.

Według legendy urodził się w Dinant, jako syn ówczesnego pana tych ziem — Randacego[2]. Legenda również podaje, iż był fundatorem kościoła w Liège (późniejszej siedziby tego biskupstwa).

Według tradycji przeniósł stolicę diecezji, z Tongeren do Maastricht, W praktyce biskup Tongeren przebywał tam od początku VI wieku. Monulfus zbudował wielki grobowiec św. Serwacego[3]. Przyjmuje się, iż zmarł w 588 roku. Został pochowany w Bazylice św. Serwacego w Maastricht, a jego grób został odnaleziony w 1890 roku.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 16 lipca[4]. Święto tego biskupa jest zwyczajowo połączone ze świętem jego następcy św. Gondulfa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spotykane są też zapisy tego imienia w postaci: Monulphus, Monulf, Monulfus, Mondolf, Mondolphus
  2. Dinant Travel Guide - Eupedia, www.eupedia.com [dostęp 2017-11-28] (ang.).
  3. Adriaan E. Verhulst, The Rise of Cities in North-west Europe, 1999, str. 26
  4. On-line Calendar of Saints Days, July, www.medievalist.net [dostęp 2017-11-28].