Święty Pantaleon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Pantaleon
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia III wiek
Nikomedia
Data i miejsce śmierci 27 lipca 305
Nikomedia
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 27 lipca[a]
27 lipca/9 sierpnia[b]
Atrybuty Ręce przybite gwoździem do głowy
Patron lekarzy, pielęgniarek, ludzi samotnych

Święty Pantaleon, cs. Wielikomuczenik i celitiel Pantieleimon[1] (ur. ok. 280 w Nikomedii, zm. 27 lipca 305 tamże) – święty Kościoła katolickiego i prawosławnego[2], uzdrowiciel, zaliczany do wielkich męczenników chrześcijańskich i do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli[3].

Pochodzący z Nikomedii Pantaleon był synem chrześcijanki Eubuli. W myśl zamierzeń ojca, po zdobyciu koniecznej wiedzy został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Nawróciwszy się na wiarę chrześcijańską, zaczął leczyć bezpłatnie – w imię Boga, co przysporzyło mu wielu niechętnych. Odmówił wyparcia się wiary, za co go uwięziono, poddano torturom i ostatecznie ścięto.

Uznany jest za patrona lekarzy, pielęgniarek, ludzi samotnych. Jego atrybutem są gwoździe będące symbolem jego męczeństwa.

W ikonografii Święty przedstawiany jest jako młody mężczyzna bez zarostu, z krótkimi, ciemnymi włosami. W prawej dłoni trzyma pędzelek do namaszczania chorych, w lewej niewielką szkatułkę z medykamentami. Szaty spodnie (zwykle zielone) okrywa jasnoczerwony płaszcz symbolicznie oznaczający śmierć męczeńską[1].

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 27 lipca[2].

Wyznawcy prawosławia wspominają wielkiego męczennika 27 lipca/9 sierpnia[c], tj. 9 sierpnia według kalendarza gregoriańskiego[1].

Relikwie św. Pantaleona znajdują się w Madrycie i Lyonie[4][5]. Jego wezwanie nosi m.in. kościół w Kolonii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jarosław Charkiewicz: wlk. męcz. Pantelejmon, uzdrowiciel. Serwis Cerkiew.pl. [dostęp 2012-10-21].
  2. a b Antonello Antonelli: San Pantaleone (wł.). [dostęp 2009-08-03].
  3. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1 A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 580. ISBN 83-7097-271-3.
  4. M. Raczkiewicz, CSsR: Madryt: 15 tys. u św. Pantaleona. [dostęp 2009-08-03].
  5. Św. Pantaleon – Święty Wspomożyciel, patron lekarzy, pielęgniarek oraz ludzi samotnych. W: Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dni roku, Katowice/Mikołów 1937 [on-line]. [dostęp 2009-08-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]