Święty Prokop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy świętego Prokopa ze Scytopolis. Zobacz też: czeski Prokop z Sazawy.
Święty
Prokop
wielki męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia w III wieku
Jerozolima
Data i miejsce śmierci 8 lipca ok. 303
Cezarea Nadmorska
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 8 lipca (kat.)
8/21 lipca (praw. według kal. greg.)
Atrybuty krzyż, zwój

Święty Prokop, cs. Wielikomuczenik Prokopij (ur. w III wieku w Jerozolimie, zm. 8 czerwca 303) – męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego[1] i prawosławnego[2].

Życie[edytuj | edytuj kod]

Prokop pochodził ze znanej rzymskiej rodziny zamieszkałej w Jerozolimie. Jego ojcem był chrześcijanin o imieniu Krzysztof, a matką poganka Teodozja. Wcześnie stracił ojca i był wychowywany przez matkę. Otrzymał świetne wykształcenie i wstąpił na służbę do cesarza rzymskiego Dioklecjana. Szybko piął się po szczeblach kariery i w 303 roku został wyznaczony przez cesarza na prokonsula w Aleksandrii z zadaniem zwalczania miejscowych chrześcijan. W czasie podróży usłyszał głos z nieba, karcący go za sprzeciwianie się Chrystusowi.

W Aleksandrii Prokop nie tylko nie zaczął prześladowań, ale rozpoczął walkę z pogańskimi wierzeniami. Na skutek donosu własnej matki został aresztowany i poddany torturom. Dzięki wytrwałości w znoszeniu bólu nawrócił na chrześcijaństwo wielu żołnierzy i mieszkańców Cezarei Nadmorskiej, w tym własną matkę.

Z rozkazu Dioklecjana wszyscy zostali ścięci w 303 roku.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 8 lipca

Cerkiew prawosławna wspomina wielkiego męczennika 8/21 lipca[3], tj. 21 lipca według kalendarza gregoriańskiego.

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

W ikonografii święty przedstawiany jest jako młody, pozbawiony zarostu, mężczyzna w zbroi rzymskiego rycerza oraz jasnoczerwonym płaszczu. Uzbrojony jest w pikę i tarczę, które zależnie od wizerunku znajdują się w jednej bądź obu rękach.

Na niektórych ikonach w prawej dłoni trzyma krzyż, a niekiedy również zwój z napisem: "Przedwieczny Boże, wspomnij ludzi Swych. Ulecz chorych, wybaw cierpiących, a Swemu światu daruj pokój".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]