Święty Tarsycjusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Tarsycjusz
Tarsicius
diakon
męczennik
Statue-Orsay-03.jpg
Rzeźba św. Tarsycjusza w Musée d’Orsay
(Alexandre Falguière, 1868)
Data śmierci ok. 250
Rzym
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 15 sierpnia
Patron włoskiej Akcji Katolickiej, ministrantów, Pierwszej Komunii Świętej

Tarsycjusz, Tarcyzjusz, gr. Ταρσίζιος (zm. ok. 250 lub 257) – męczennik rzymski z czasów prześladowań za cesarza Decjusza Trajana, pochowany w katakumbach św. Kaliksta, święty Kościoła katolickiego.

Żywot świętego[edytuj]

Wszystko, co o nim wiemy, pochodzi z inskrypcji papieża Damazego, który przewodził chrześcijańskiej gminie w Rzymie, najpóźniej 100 lat po męczeńskiej śmierci Tarsycjusza. Święty wolał umrzeć z rąk pogańskiej rozzłoszczonej gawiedzi, niż oddać im niesiony przez siebie pod płaszczem Najświętszy Sakrament. Papież Damazy porównuje go do św. Szczepana, być może wskazując na podobieństwo śmierci – przez ukamienowanie czy tytułu diakona[1]. Był prawdopodobnie akolitą, należał do otoczenia papieża Stefana I.

Kult[edytuj]

Legenda o św. Tarsycjuszu została znacznie rozbudowana przez kardynała Nicholasa Wisemana, który sportretował go w swej wierszowanej noweli Fabiola, opublikowanej w 1854. W 1939 wybudowano w Rzymie świątynie ku czci świętego (arch. Rossi). W Musée d’Orsay w Paryżu przechowywana jest marmurowa rzeźba Tarsycjusz – męczennik chrześcijański dłuta Alexandre Falguière z 1868.

Dzień obchodów

Jego wspomnienie obchodzono początkowo u jego grobu w dniu, w którym zginął (łac. dies natalis). Najstarsze księgi liturgiczne z VII czy VIII wieku nie zawierają wzmianek o św. Tarsycjuszu. O dniu jego wspomnienia dowiadujemy się od Adona z Yienne, który żył w IX wieku. Adon wymienia Tarsycjusza w swoim Martyrologium pod datą 15 sierpnia. Od czasów średniowiecza Tarsycjusz figuruje w Martyrologium rzymskim właśnie pod tą datą.

Relikwie

W 1675 relikwie świętego przeniesiono do Neapolu do Bazyliki św. Dominika, gdzie ufundowano nawet specjalną kaplicę. Część relikwii przechowywana jest również w salezjańskim kolegium przy Via Appia w Rzymie.

Patronat

Pius X ogłosił go patronem włoskiej Akcji Katolickiej.

W wielu krajach katolickich, również w Polsce, Tarsycjusz uważany jest za patrona Liturgicznej Służby Ołtarza – ministrantów. Ministranci w pierwszą niedzielę przed dniem 21 listopada mają swoje święto, podczas którego przyjmują do swego grona nowych kandydatów; patronuje również Pierwszej Komunii Świętej.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. St. TarsiciusCatholic Encyclopedia (ang.)

Bibliografia[edytuj]