Święty Wulstan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Wulstan (Wulfstan)
Data urodzenia ok. 1012
Long Itchington
Data śmierci 19 stycznia 1095
Worcester
Czczony przez Kościół katolicki, prawosławny
Data kanonizacji 14 maja 1203
przez papieża Innocentego III
Wspomnienie 20 stycznia

Wulstan, Wulfstan (ur. ok. 1012 w Long Itchington (Warwickshire), zm. 19 stycznia 1095 w Worcester) – święty Kościoła katolickiego, anglosaski biskup.

Pochodził z zamożnej rodziny. Wykształcenie zdobył w szkołach przyklasztornych w Evesham i Peterborough. Wstąpił do zakonu benedyktynów i przez następne 25 lat prowadził działalność w klasztorze w Worcester. Pełnił tam obowiązki nauczyciela, a następnie obrany został przeorem. Jego ascetyczny tryb życia i pokora zjednała mu szacunek i w 1062 roku powołany został na urząd biskupa, na którym jako jedyny Anglosas pozostał po przejęciu władzy przez Wilhelma Zdobywcę.

Wulstan w swojej działalności miał szczególny wkład w odnowienie życia kościelnego i zakonnego, a zasłynął także z miłosierdzia wobec ubogich. Dzięki wspólnym zabiegom z arcybiskupem Lanfrankiem z Canterbury doprowadził do likwidacji handlu niewolnikami[1]. Przypisuje mu się inicjatywę wizyt duszpasterskich na terenie Brytanii[1].

14 maja 1203 papież Innocenty III kanonizował Wulstana[2]. Jego wspomnienie obchodzono 19 stycznia, a współcześnie wspomnienie liturgiczne przypada na 20 stycznia.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b Hugo o. Hoever SOCist: Żywoty Świętych Pańskich. Olsztyn: Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1983, ss. 27-28.
  2. „BISHOPS OF WORCESTER” (ang.)

Bibliografia[edytuj]