Święty gaj Osogbo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty gaj Osun-Osogbo[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Nigeria

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

II, III, IV

Numer ref.

1118

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2005
na 29. sesji

Położenie na mapie Nigerii
Mapa konturowa Nigerii, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Święty gaj Osun-Osogbo”
Ziemia7°45′25,2″N 4°33′08,9″E/7,757000 4,552472

Święty gaj Oszun-Osogbo lub Oszun-Osogboświęty gaj poświęcony bogini Oszun, położony wzdłuż brzegów rzeki Osun, zaraz za granicą miasta Oshogbo w stanie Osun, w Nigerii.

W 2005 roku gaj został wpisany listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Opis[edytuj | edytuj kod]

W tradycji ludu Joruba każde miasto miało święty gaj – współcześnie większość z nich jest opuszczona lub obszar przez nie zajmowany uległ okrojeniu[1]. Święty gaj miasta Oshogbo w stanie Osun jest największym zachowanym gajem, gdzie nadal praktykowane są zwyczaje religijne[1]. Gaj uznawany jest za siedzibę bogini płodności Oszun, jednej z dwustu oriszy Jorubów[1][2]. Według mitologii Jorubów, Oszun, żona boga burzy Szango, po kłótniach z jego inną żoną, została zamieniona w rzekę – Osun, stąd cała rzeka uznawana jest za świętą[2].

Według legendy, gaj został odkryty przez szanowanego łowcę słoni Olutimehina, który opowiedział o odkryciu przyjacielowi Larujowi, poszukującego miejsca obfitującego w wodę, by osiedlić się ze swoim ludem i uciec przez suszą[2]. Lud Laruja zawarł pakt z boginią Oszun – w zamian za opiekę nad lasem i budowę sanktuarium, bogini miała zapewnić im ochronę i płodność[2].

Gaj jest zarazem jeden z ostatnich pozostałych połaci pierwotnego lasu tropikalnego w południowej Nigerii[1]. Na terenie gaju znajdują się sanktuaria, rzeźby oraz inne dzieła sztuki ku czi bogini Oszun i innych bóstw[1]. Wiele z artefaktów to dzieła sztuki powstałe w XX w.[1]. Gaj uznawany jest za symbol tożsamości Jorubów, w kraju i za granicą[1]. W gaju odprawiane są regularnie ceremonie religijne a raz do roku latem przez dwanaście dni odbywa się święto, by połączać Jorubów mistyczną więzią z boginią[1].

W 2005 roku gaj został wpisany listę światowego dziedzictwa UNESCO[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i UNESCO: Osun-Osogbo Sacred Grove. [dostęp 2017-05-24]. (ang.).
  2. a b c d UNESCO: Osun-Osogbo Sacred Grove. [dostęp 2017-05-24]. (ang.).