Świadkowie Jehowy w Sudanie Południowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świadkowie Jehowy w Sudanie Południowym
Państwo  Sudan Południowy
Liczebność
(2018)
1697
% ludności kraju
(2018)
0,01%
Liczba zborów
(2018)
32
Rozpoczęcie działalności 1950

Świadkowie Jehowy w Sudanie Południowym – społeczność wyznaniowa w Sudanie Południowym, należąca do ogólnoświatowej wspólnoty Świadków Jehowy, licząca w 2018 roku 1697 głosicieli, należących do 32 zborów[1]. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej w 2018 roku zebrało się 5435 osób. Działalność miejscowych głosicieli koordynuje kenijskie Biuro Oddziału w Nairobi. Biuro Krajowe znajduje się w Dżubie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

W 1950 roku rodzina egipskich współwyznawców, handlarzy wełny, przeprowadziła się z Kairu w Egipcie do Chartumu. Krzewili religię głównie wśród swoich klientów – w tym z terenu obecnego Sudanu Południowego. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku powstał pierwszy zbór na terenie południowego Sudanu. Pod koniec lat 70. XX wieku miejscowych Świadków Jehowy kilkakrotnie odwiedzał misjonarz, Willie Davis, który wcześniej prowadził działalność religijną w Etiopii.

Zakaz działalności[edytuj | edytuj kod]

W 1987 roku nastąpił zakaz działalności tego wyznania na terenie całego ówczesnego Sudanu, który objął przeszło 260 głosicieli, w większości zamieszkujących południowe rejony kraju. Byli oni brutalnie prześladowani i więzieni, jednak ich liczba szybko wzrosła.

Rejestracja prawna i rozwój działalności[edytuj | edytuj kod]

Od czerwca 2006 roku Świadkowie Jehowy są prawnie uznani jako religia w ówczesnych ośmiu prowincjach południowego Sudanu. Powstały nowe Sale Królestwa[3].

W styczniu 2011 roku zachowujący neutralność w sprawach politycznych Świadkowie Jehowy nie brali udziału w referendum niepodległościowym w Sudanie Południowym[4]. Dotknęły ich w związku z tym brutalne prześladowania. Według agencji Reuters doszło do podpalenia Sali Królestwa[5]. Jednak 27 stycznia gubernator stanu Ekwatoria Zachodnia, Bangasi Joseph Bakosoro, ogłosił zniesienie zakazu działalności Świadków Jehowy wprowadzonego w tym stanie na czas referendum w sprawie niepodległości Sudanu Południowego[6].

Kongresy odbywają się w języku w angielskim, arabskim i zende.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rocznik Świadków Jehowy: 2013–2017
  • Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego, s. 476
  • Muhammad Harb, Abdul Sami Hrawi, Gabriel Farah: Global Freemasonry in the balance of Islam – Jehovah's Witnesses in the balance. Faculty of Theology in Cairo, (1407 AH / 1987), 1987. (arab.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]