Światła awaryjne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Światła awaryjne - światła zewnętrzne, obowiązkowe wyposażenie samochodu (nie są wymagane w motocyklach). Ich włączenie powoduje działanie wszystkich kierunkowskazów. Powinny być uruchamiane za pomocą oddzielnego przycisku i działać nawet przy unieruchomionym silniku. Służą do oznakowania pojazdu (wraz z trójkątem ostrzegawczym) w razie awarii i postoju na autostradzie i drodze ekspresowej, poza terenem zabudowanym w miejscu, gdzie jest to zabronione lub pojazd jest słabo widoczny oraz w terenie zabudowanym, gdzie postój pojazdu jest zabroniony oraz do ostrzegania innych uczestników ruchu o niebezpieczeństwie (uruchamiane są np. w razie wypadku drogowego). Służą także by ostrzegać kierowców (zwłaszcza tirów), że prowadzony przez nas pojazd gwałtownie się zatrzymał.

Symbol świateł awaryjnych

Mogą także służyć, w formie krótkotrwałego włączenia, do wyrażenia wdzięczności lub skruchy wobec innych uczestników ruchu. Np. Podziękowanie po ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu przez pojazd nadjeżdżający z kierunku podporządkowanego. Przeproszenie za nieumyślne zajechanie drogi innemu pojazdowi.

Mogą również ostrzegać kierowców nadjeżdżających z tyłu o nadmiernym zbliżeniu się do naszego pojazdu (tzw. "siedzenie na ogonie").

Świateł awaryjnych nie należy uruchamiać podczas holowania, zarówno w pojeździe holującym jak i holowanym[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przegląd Samochodowy, Jak dobrze jeździć samochodem? Porady i Dobre nawyki na drodze. O czym kierowca powinien pamiętać?, przeglad-samochodowy.pl [dostęp 2017-06-14] (pol.).