Światła rampy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Światła rampy
Limelight
Ilustracja
Gatunek

komediodramat

Rok produkcji

1952

Data premiery

23 października 1952

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Czas trwania

141 min

Reżyseria

Charles Chaplin

Scenariusz

Charles Chaplin

Muzyka

Larry Russell
Ray Rasch

Zdjęcia

Karl Struss

Wytwórnia

Celebrated Productions

Dystrybucja

United Artists

Światła rampy (oryg. Limelight) – amerykański czarno-biały komediodramat z 1952 roku w reżyserii Charlesa Chaplina. Stanowi on pożegnanie z jego słynną postacią Trampa[1]. Chaplin zaprosił do współpracy swego odwiecznego rywala Bustera Keatona, który zagrał partnera Calvero[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Scena z filmu

Akcja filmu toczy się w Londynie. Calvero, zapomniany komik, ratuje młodą kobietę, Therezę, która podejmuje samobójczą próbę przez odkręcenie gazu. Wcześniej była baletnicą, ale przerwała karierę gdy dostała gorączki reumatycznej i sparaliżowania nóg z powodu przeżycia, jakim było zobaczenie siostry jako ulicznicy. Calvero pomaga Therezie wyjść z choroby i stać się wielką gwiazdą. Sam również dostaje angaż do tego samego baletu, co kobieta i wydaje się, że odzyskuje dawną sławę. Jednak w trakcie późniejszego kabaretowego występu niefortunnie spada ze sceny i umiera.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paula Apanowicz, „Światła rampy” – pożegnanie Chaplina z Charliem [online], Historia filmu, stare kino – OldCamera.pl, 2 listopada 2018 [dostęp 2020-09-22] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]