Świat Gier Komputerowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat Gier Komputerowych
Państwo Polska
Wydawca Egmont Polska
Rodzaj czasopisma gry komputerowe
Pierwsze wydanie 14 grudnia 1992
Ostatnie wydanie lipiec 2003
Redaktor naczelny Piotr Pieńkowski
ISSN 1230–8773

Świat Gier Komputerowychczasopismo zajmujące się tematyką gier komputerowych, wydane po raz pierwszy 14 grudnia 1992 roku, jako dodatek (8-stronicowy numer zerowy) do czasopisma Amigowiec. Stała ekipa redakcyjna składała się z około 15 osób. Pierwsi w Polsce mieli kolejno 68, 80, 84, 100 i 116 stron (do roku 1997). Przeznaczone było głównie dla graczy starszych stażem, pisane w znacznie bardziej formalnym stylu niż np. konkurencyjne Top Secret i CD-Action. Pierwszy znaczący jubileusz pismo obchodziło w lutym 1997 roku, kiedy to wydano 50 numer. W kwietniu 2001 roku ukazał się numer setny, a w lutym 2003 roku, pismo obchodziło dziesiątą rocznicę istnienia, będąc jedynym pismem na rynku o takim stażu. Ostatni numer ukazał się w lipcu 2003 roku jako numer podwójny. W 2018 roku został wydany specjalny, jednorazowy numer czasopisma z okazji imprezy Pixel Heaven 2018[1].

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym redaktorem naczelnym był Mirosław Domosud (grudzień 1992 – kwiecień 1993), ale już 9 kwietnia 1993 zastąpił go Piotr Pieńkowski (podpisujący się czasami: Gracz, Hazard, KAT, Życzliwy, Naczelnik) i pozostał na tym stanowisku do ostatniego numeru tego czasopisma. Główny redaktorem graficznym przez cały czas życia pisma był Krzysztof Wirszyło.

Z redakcją współpracowali między innymi:

Jarosław Chrostowski (Yavor), Tomasz Flanc, Szymon Grabowski (Frodo Baggins, Wyklęty i Zapomniany), Jacek Ilczuk, Maciej Klimkiewicz, Sebastian Kłomski (Kłomczuch), Tomasz Kokoszczyński, Tomasz Kulbacki, Dariusz Lewkowski, Tomasz Łoboda, Krzysztof Nowicki, Piotr Orcholski (Bazyl), Jacek Piekara, Jacek Ryć, Tomasz Nowicki (Antygracz), Mariusz Kończak (Czaki), Jan Morwiński (Dengar), Karol Szmyt (Diaz), Michał Nowakowski (Elektryczny, Jezekal Badass), Wojciech Stawski (Heinz Futerał, Niedźwiedź, Woderman), Bartosz Stawski (Mały Misio), Michał J. Adamczak (ManJak), Łukasz Młotkowski (Miagi), Piotr Gontarek (PiGoN).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym wydawcą pisma było wydawnictwo "ALFIN". Pierwotna nazwa miała brzmieć 'Świat Gier', lecz takiego tytułu nie udało się zarejestrować. Początkowa cena numeru (64 strony, w tym kolorowa wkładka) wynosiła 20 000 zł. Przez pierwsze trzy lata skład komputerowy odbywał się na Amigach 4000. Od numeru (5-6/93) uruchomiono sklep wysyłkowy, który z powodzeniem działał parę lat. Z racji opóźnień w cyklu wydawniczym w 1993 roku wydano 5 numerów podwójnych, a w 1994, 1996 i 2003 po jednym.

Od czwartego numeru (5-6/93) Piotr Pieńkowski pisał comiesięczny felieton "Między nami graczami". W tym też numerze zaszły pierwsze zmiany graficzne. Podniesiono cenę do 25 000 zł. Od (11-12/93) redakcja zaczęła publikować ramki z ocenami (globalną i procentową) przy recenzjach gier.

W numerze styczniowym 1994 zaszły kolejne zmiany szaty graficznej. Wprowadzono wtedy różnobarwne oznaczenia poszczególnych działów. W numerze marcowym zadebiutował Jacek Piekara, który napisał cykl felietonów 'Małe jest piękne'. Miesiąc później premierę miał dział 'Tanie i legalnie' (później 'Na każdą kieszeń'), poświęcony grom shareware i public domain. Redakcja w tym czasie zorganizowała turniej Sensible Soccer w Świeciu. W maju nastąpił kolejny debiut – tym razem Piotra Bilskiego (Aliena), który wygrał konkurs na recenzję ulubionej gry, zorganizowany przez ŚGK. Później, pisarz Jacek Piekara rozpoczął publikację artykułów o tematyce RPG, które były argumentem do stworzenia w piśmie osobnego działu poświęconemu temu zagadnieniu. Pojawiał się również zalążek działu 'W przygotowaniu'. W numerze 23 pojawiła się pierwsza relacja z targów ECTS. Przedstawicielem pisma była Katarzyna Kentzer.

Od numeru (3-4/96) 'Świat Gier Komputerowych' zmienił wydawcę na "IMAGO". Niecałe trzy lata później, od numeru (1/99) wydawcą został "Egmont Polska". W czerwcu 1996 r. do redakcji dołączył Michał Adamczak (ManJAk), autor cyklu felietonów "Świat według ManJAka", a w listopadzie 1997 roku Michał Nowakowski (Elektryczny), piszący na początku pod pseudonimem Jezekal "Badass". Zorganizował między innymi rubrykę "Bez prądu", opisującą gry RPG. W czerwcu 2000 r. w 'Świecie Gier Komputerowych' zadebiutował Marcin Przybyłek, obecnie znany polski pisarz science-fiction. W sierpniu 2001 r. do zespołu dołączył Bartosz Lewandowski (baRTeS). W czerwcu 2002 roku z redakcji odszedł "Elektryczny" podejmując się próby reaktywacji miesięcznika "Top Secret". Wieloletnim współpracownikiem redakcji był Michał Śledziński (Śledziu), twórca komiksowej pary postaci Fida i Mela. W piśmie ukazywały się również komiksy Andrzeja Janickiego.

W lutym 1999 r. pismo zaczyna wychodzić w dwóch wersjach, z płytą CD i bez. W październiku 2000 r. pismo znacząco się zmieniło pod wpływem '(r)ewolucji październikowej'; zrezygnowano wtedy również z wydawania wersji bez płyty.

W 2003 roku wydawca Egmont Polska zrezygnował z kontynuowania ŚGK, była redakcja zaczęła tworzyć "Nowy Świat Gier Komputerowych" (nŚGK) którego wydawcą został "Dom Mediowy "Sukces". W wyniku postępowania sądowego w sprawie naruszenia praw autorskich do tytułu, wytoczonego przez Egmont, miesięcznik przestał się ukazywać; ostatecznie do sprzedaży trafiły zaledwie dwa numery.

Aktualnie, pod nazwą "Świat Gier Komputerowych: Wydanie Specjalne" ukazuje się kwartalnik wydawany przez Egmont z niemal całkowicie nowym zespołem redakcyjnym.

Część byłej redakcji Świata Gier Komputerowych zaczęła uczestniczyć w tworzeniu gry komputerowej "Hellion – The Mystery of Inqusition". Część redakcji z Piotrem Pieńkowskim na czele prowadzi obecnie wortal poświęcony grom komputerowym o nazwie Gamelog – Strefa Gier Komputerowych.

Stałe działy w Świecie Gier Komputerowych[edytuj | edytuj kod]

 • Bez Prądu – recenzje i omówienia różnego rodzaju gier karcianych oraz fabularnych
 • Film – recenzje i omówienia filmów
 • Frakcja 3D
 • Grao Story – cykl miniopowiadań pisanych przez Marcina Przybyłka
 • Kantyna – dział poświęcony grom taktycznym i strategicznym
 • Listy
 • Między Nami Graczami – felietony redaktora naczelnego ukazujące się od numeru 5-6/93, aż do końca istnienia pisma
 • S.O.S – porady od graczy dla graczy
 • Sprzęt
 • Świat według ManJAka – cykl felietonów o tematyce ogólnej
 • Tawerna – dział poświęcony wszelkiego typu grom komputerowym osadzonym w świecie fantasy
 • Triki

Złote Dyski[edytuj | edytuj kod]

Od 1994 roku przyznawane były coroczne nagrody redakcji, tzw. Złote Dyski.

Rok 1998[edytuj | edytuj kod]

Rok 1999[edytuj | edytuj kod]

Rok 2000[edytuj | edytuj kod]

Rok 2001[edytuj | edytuj kod]

Rok 2002[edytuj | edytuj kod]

Kanał #sgk[edytuj | edytuj kod]

Świat Gier Komputerowych zawsze był i jest mocno związany z siecią IRC. Od około 9 lat działa kanał #sgk, w chwili obecnej znajdujący się na serwerach sieci NewNet. Na kanale spotykają się ludzie bardziej lub mniej związani z pismem. #sgk to przede wszystkim mocno ze sobą związana grupa użytkowników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Świat Gier Komputerowych. Pixel Heaven 2018. [dostęp 2018-06-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]