Świat Rocannona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świat Rocannona
Rocannon's World
Autor Ursula K. Le Guin
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 1966
Wydawca Ace Books
Typ utworu science fiction
Data I wyd. polskiego 1990
Pierwszy wydawca polski Amber
Przekład Danuta Górska
Lech Jęczmyk
poprzednia
brak
następna
Planeta wygnania

Świat Rocannona (tyt. oryg. ang. Rocannon's World) – amerykańska powieść science fiction z elementami fantasy, debiut Ursuli K. Le Guin. Powieść wchodząca w skład cyklu Ekumeny, została opublikowana w 1966 r. przez wydawnictwo Ace Books. Polską edycję wydał Amber w 1990 r., w tłumaczeniu Lecha Jęczmyka i Danuty Górskiej. Świat Rocannona tworzy trylogię z powieściami: Planeta wygnania i Miasto złudzeń.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Powieść opisuje wczesny okres istnienia Ekumeny. Bohaterem jest kosmoetnograf, którego statek zostaje zniszczony przez wrogów Ligi Światów. Rocannon angażuje mieszkańców planety, wybierając się z nimi na awanturniczą wyprawę, mającą na celu zniszczenie bazy agresorów. Podczas niej odkrywa w sobie nieznany wcześniej dar telepatii. Używając ansibla, wzywa ponadświetlne automatyczne krążowniki kosmiczne, które niszczą bazę wroga. Sam dożywa swoich dni na planecie, która zostaje potem nazwana jego imieniem.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Prologiem powieści jest opowiadanie Naszyjnik Semley.
  • W powieści po raz pierwszy został wykorzystany ansibl – wymyślone przez autorkę urządzenie do natychmiastowej transmisji danych.