Świat Rocannona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świat Rocannona
Rocannon's World
Autor Ursula K. Le Guin
Typ utworu science fiction
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1966
Wydawca Ace Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1990
Wydawca Amber
Przekład Danuta Górska
Lech Jęczmyk

Świat Rocannona (tyt. oryg. ang. Rocannon's World) – amerykańska powieść science fiction z elementami fantasy, debiut Ursuli K. Le Guin. Powieść wchodząca w skład cyklu Ekumeny, została opublikowana w 1966 przez wydawnictwo Ace Books. Polską edycję wydał Amber w 1990 w tłumaczeniu Lecha Jęczmyka i Danuty Górskiej. Świat Rocannona tworzy trylogię z powieściami: Planeta wygnania i Miasto złudzeń.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Powieść opisuje wczesny okres istnienia Ekumeny. Bohaterem jest kosmoetnograf, którego statek zostaje zniszczony przez wrogów Ligi Światów. Rocannon angażuje mieszkańców planety, wybierając się z nimi na awanturniczą wyprawę w celu zniszczenia bazy agresorów. Podczas niej odkrywa w sobie nieznany wcześniej dar telepatii. Używając ansibla, wzywa ponadświetlne automatyczne krążowniki kosmiczne, które niszczą bazę wroga. Sam dożywa swoich dni na planecie, która zostaje potem nazwana jego imieniem.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Prologiem powieści jest opowiadanie Naszyjnik Semley.
  • W powieści po raz pierwszy został wykorzystany ansibl – wymyślone przez autorkę urządzenie do natychmiastowej transmisji danych.