Świat według Garpa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat według Garpa
Autor John Irving
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 1978
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1984

Świat według Garpa (The World According to Garp) – powieść Johna Irvinga wydana w 1978 r. Książka została zekranizowana w 1982 roku w reżyserii George’a Roya Hilla z Robinem Williamsem w roli Garpa.

W Polsce po raz pierwszy została wydana w 1984 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W 1944 roku rodzi się T.S. Garp, jego matka pielęgniarka Jenny Fields powiadamia o tym swoją konserwatywną rodzinę. Jego ojcem jest żołnierz śmiertelnie ranny w czasie działań wojennych. W szpitalu opiekowała się nim Jenny. Żołnierz ten był nieświadomy, kiedy miało miejsce poczęcie chłopca, wkrótce potem umiera.

Mały Garp wychowuje się bez ojca w szkole z internatem, w której pracuje jego matka. Dorasta pod okiem opiekuńczej matki, która kiedyś postanowiła, że będzie kochać swoje dziecko przez całe życie, nie tylko, gdy będzie małe. Marzy o karierze pisarza i trenuje zapasy. Jego matka także próbuje sił jako pisarka – jej autobiograficzna powieść pt. Seksualnie podejrzana odnosi ogromny sukces, zwłaszcza wśród feministek.

Garp poślubia córkę trenera, pisze kolejne powieści, rodzą się dzieci. Garp i jego żona Helen romansują za zgodą drugiej strony i nic nie zapowiada tragedii, z którymi będą musieli się zmierzyć.