Świat według Garpa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat według Garpa
Autor

John Irving

Typ utworu

powieść społeczno-obyczajowa

Wydanie oryginalne
Język

angielski

Data wydania

1978

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1984

Wydawca

Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”

poprzednia
Małżeństwo wagi półśredniej
następna
Hotel New Hampshire

Świat według Garpa (ang. The world according to Garp) – powieść Johna Irvinga wydana w 1978 w Nowym Jorku przez wydawnictwo E. P. Dutton; powieść na język polski przełożyła Zofia Uhrynowska-Hanasz (1984).

Powieść została zekranizowana w 1982 roku w reżyserii George’a Roya Hilla z Robinem Williamsem w roli Garpa.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W 1944 roku rodzi się T.S. Garp, jego matka pielęgniarka Jenny Fields powiadamia o tym swoją konserwatywną rodzinę. Jego ojcem jest żołnierz śmiertelnie ranny w czasie działań wojennych. W szpitalu opiekowała się nim Jenny. Żołnierz ten był nieświadomy, kiedy miało miejsce poczęcie chłopca, wkrótce potem umiera.

Mały Garp wychowuje się bez ojca w szkole z internatem, w której pracuje jego matka. Dorasta pod okiem opiekuńczej matki, która kiedyś postanowiła, że będzie kochać swoje dziecko przez całe życie, nie tylko, gdy będzie małe. Marzy o karierze pisarza i trenuje zapasy. Jego matka także próbuje sił jako pisarka – jej autobiograficzna powieść pt. Seksualnie podejrzana odnosi ogromny sukces, zwłaszcza wśród feministek.

Garp poślubia córkę trenera, pisze kolejne powieści, rodzą się dzieci. Garp i jego żona Helen żyją w idealnym małżeństwie i nic nie zapowiada tragedii, z którą będą musieli się zmierzyć.