Przejdź do zawartości

Światowa Organizacja Celna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Siedziba WCO w Brukseli

Światowa Organizacja Celna, ang. World Customs Organization, WCOmiędzynarodowa organizacja rządowa powstała w 1950 pod nazwą „Rada Współpracy Celnej” stawiająca sobie za cel zapewnienia możliwie jak największej zgodności pomiędzy systemami taryfowymi partnerów umowy oraz zajmowanie się w szczególności rozwojem i ulepszaniem procedur celnych i prawa celnego[1]. W 1994 r. Rada podjęła decyzję o zmianie nazwy na Światową Organizację Celną, gdyż to określenie lepiej odzwierciedla jej globalny charakter, obecnie reprezentującej interesy 180 krajów członkowskich[2]. Światowa Organizacja Celna opublikowała glosariusz międzynarodowych terminów celnych[3] oraz liczne zalecenia i decyzje w celu zharmonizowania prawa celnego i rozwiązań stosowanych w praktyce przez różne strony umowy[4]. Również w WCO zawarte zostały liczne porozumienia celne[1][4].

Organizacja wspiera kraje członkowskie w ich wysiłkach sprostania rozwojowi nowoczesnego biznesu i dostosowania się do zmieniających się okoliczności, przez promowanie komunikacji i współpracy pomiędzy krajami członkowskimi i innymi międzynarodowymi organizacjami, wprowadza szereg porozumień i umów międzynarodowych integrujących działania mające na celu zwalczanie przestępczości celnej takiej jak: przestępstwa gospodarcze, przemyt towarów wysoko akcyzowych, narkotyków, broni, materiałów nuklearnych i prania brudnych pieniędzy, przemyt dzieł sztuki oraz handel zagrożonymi wyginięciem gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Ściśle współpracuje na szczeblu międzynarodowym z WTO, WIPO, UNIDROIT, Interpolem, IMO, ICAO, Sekretariatem Konwencji CITES, FAO, WHO, WOAH, UNESCO, ICCROM, IAEA, a także z organizacjami pozarządowymi m.in. IRU, UIC, ICOM i innymi, zajmującymi się organizacją szkoleń dla celników[5].

Plan strategiczny WCO na lata 2013/14-2015/16 określa następujące 7 celów[6]:

  1. Propagowanie bezpieczeństwa i ułatwień w handlu międzynarodowym, w tym uproszczenia i harmonizacji procedur celnych.
  2. Wspieranie sprawiedliwego, skutecznego i efektywnego poboru podatków.
  3. Ochrona społeczeństwa, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa.
  4. Wzmocnienie możliwości rozwoju.
  5. Promowanie wymiany informacji i współpracy.
  6. Podniesienie wydajności i profili ceł.
  7. Prowadzenie badań i analiz.

Siedziba organizacji znajduje się w Brukseli w Belgii i liczy obecnie (2019) 183 członków[7]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Michael Lux: Prawo celne Unii Europejskiej. Szczecin: Wydawnictwo BW, grudzień 2004.
  2. World Customs Organization: Membership. World Customs Organization. [dostęp 2015-12-21]. (ang.).
  3. World Customs Organization: Nomenclature and Classification of Goods. World Customs Organization. [dostęp 2015-12-21]. (ang.).
  4. World Customs Organization: Partner Organizations. World Customs Organization. [dostęp 2015-12-21]. (ang.).
  5. World Customs Organization: STRATEGIC PLAN 2013/2014-2015/2016. World Customs Organization. [dostęp 2015-12-21]. (ang.).
  6. World Customs Organization [online], www.wcoomd.org [dostęp 2022-01-10].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]