Światowa Organizacja Celna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Siedziba WCO w Brukseli

Światowa Organizacja Celna, ang. World Customs Organization, WCOmiędzynarodowa organizacja rządowa powstała w 1950 pod nazwą „Rada Współpracy Celnej” stawiająca sobie za cel zapewnienia możliwie jak największej zgodności pomiędzy systemami taryfowymi partnerów umowy oraz zajmowanie się w szczególności rozwojem i ulepszaniem procedur celnych i prawa celnego[1]. W 1994 r. Rada podjęła decyzję o zmianie nazwy na Światową Organizację Celną, gdyż to określenie lepiej odzwierciedla jej globalny charakter, obecnie reprezentującej interesy 180 krajów członkowskich[2]. Światowa Organizacja Celna opublikowała glosariusz międzynarodowych terminów celnych[3] oraz liczne zalecenia i decyzje w celu zharmonizowania prawa celnego i rozwiązań stosowanych w praktyce przez różne strony umowy[4]. Również w WCO zawarte zostały liczne porozumienia celne[1][4].

Organizacja wspiera kraje członkowskie w ich wysiłkach sprostania rozwojowi nowoczesnego biznesu i dostosowania się do zmieniających się okoliczności, przez promowanie komunikacji i współpracy pomiędzy krajami członkowskimi i innymi międzynarodowymi organizacjami, wprowadza szereg porozumień i umów międzynarodowych integrujących działania mające na celu zwalczanie przestępczości celnej takiej jak: przestępstwa gospodarcze, przemyt towarów wysoko akcyzowych, narkotyków, broni, materiałów nuklearnych i prania brudnych pieniędzy oraz przemyt dzieł sztuki, ściśle współpracuje na szczeblu międzynarodowym z Interpolem, UNESCO, ICOM-em i innymi organizacjami zajmującymi się tą tematyką organizację szkoleń dla celników z zakresu ochrony dóbr kultury[5].

Plan strategiczny WCO na lata 2013/14-2015/16 określa następujące 7 celów[6]:

 1. Propagowanie bezpieczeństwa i ułatwień w handlu międzynarodowym, w tym uproszczenia i harmonizacji procedur celnych.
 2. Wspieranie sprawiedliwego, skutecznego i efektywnego poboru podatków.
 3. Ochrona społeczeństwa, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa.
 4. Wzmocnienie możliwości rozwoju.
 5. Promowanie wymiany informacji i współpracy.
 6. Podniesienie wydajności i profili ceł.
 7. Prowadzenie badań i analiz.

Siedziba organizacji znajduje się w Brukseli w Belgii i liczy obecnie (2019) 183 członków[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Michael Lux: Prawo celne Unii Europejskiej. Szczecin: Wydawnictwo BW, grudzień 2004.
 2. World Customs Organization: Membership. World Customs Organization. [dostęp 2015-12-21]. (ang.).
 3. World Customs Organization: Nomenclature and Classification of Goods. World Customs Organization. [dostęp 2015-12-21]. (ang.).
 4. World Customs Organization: Partner Organizations. World Customs Organization. [dostęp 2015-12-21]. (ang.).
 5. World Customs Organization: STRATEGIC PLAN 2013/2014-2015/2016. World Customs Organization. [dostęp 2015-12-21]. (ang.).
 6. World Customs Organization, www.wcoomd.org [dostęp 2022-01-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]