Światowa Organizacja Meteorologiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The World Meteorological Organization
Światowa Organizacja Meteorologiczna
Flaga WMO
Flaga WMO
Siedziba Szwajcaria Genewa
Członkowie 188
sekretarz generalny Michel Jarraud
Utworzenie 1950
Oficjalna strona organizacji

Światowa Organizacja Meteorologiczna (ang. The World Meteorological Organization – WMO) z siedzibą w Genewie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Siedziba WMO w Genewie

Międzyrządowa organizacja skupiająca 189 członków, powstała w 1950 z przekształcenia Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (International Meteorological Organization – IMO) założonej w 1873 r. Traktat powołujący organizację podpisano 11 października 1947. Od 1951 r. WMO stała się wyspecjalizowaną agendą ONZ której zadaniem jest ujednolicanie, udoskonalanie i wymiana prac meteorologicznych oraz popieranie studiów klimatycznych, geograficznych, hydrologicznych.

Głównym zadaniem Światowej Organizacji Meteorologicznej jest organizacja i koordynacja działań służb meteorologicznych różnych krajów, ujednolicanie metod obserwacji meteorologicznych i rozpowszechnianie prognoz pogody.

Światowa Organizacja Meteorologiczna organizuje co 4 lata Światowe Kongresy Meteorologiczne i wydaje w 4 językach WMO Bulletin.

Od 1947 do Światowej Organizacji Meteorologicznej należy polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Agendą Światowej Organizacji Meteorologicznej jest Światowa Służba Pogody.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]