Światowa Organizacja Turystyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Światowa Organizacja Turystki
World Tourism Organization
Logotyp / flaga
Mapa

     państwa członkowskie UNWTO

     państwa stowarzyszone

     obserwatorzy

Język roboczy

angielski, francuski, hiszpański

Siedziba

Madryt

Członkowie

159

sekretarz generalny

Zurab Pololikashvili

Utworzenie

1975

Strona internetowa
Siedziba UNWTO w Madrycie

Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations World Tourism Organization – UNWTO)organizacja wyspecjalizowana ONZ, zajmująca się kwestiami związanymi z turystyką, m.in. statystykami ruchu turystycznego. Powstała w 1975 z przekształcenia Międzynarodowego Związku Oficjalnych Organizacji Turystycznych (International Union of Official Travel Organisations skr. UIOOT), kiedy zaczął obowiązywać jej Statut uchwalony w 1970. Jej siedziba znajduje się w Madrycie.

Polska jest członkiem Światowej Organizacji Turystyki od roku 1975, tj. od daty jej powstania, jako jedno z państw-założycieli ONZ.

UNWTO należy do jednych z najważniejszych organizacji międzynarodowych. W 2019 zrzeszała 159 państw reprezentowanych przez turystyczne organizacje rządowe[1].

Z powodu częstego mylenia World Tourism Organization z World Trade Organization (Światowa Organizacja Handlu), Zgromadzenie Generalne ONZ postanowiło zmienić skrót na UNWTO (jego pierwsze litery oznaczają United Nations).

Zgodnie z decyzją UNWTO w 1979 roku dzień 27 września został ustanowiony jako Światowy Dzień Turystyki, na pamiątkę przyjęcia statutu Organizacji, co nastąpiło 27 września 1970 roku[2].

Najważniejsze i podstawowe obszary działalności[edytuj | edytuj kod]

Program działań UNWTO pogrupowany jest na 6 kategorii, za które odpowiadają poszczególne sekcje.

  • współpraca dla rozwoju;
  • statystyka, ekonomia, analizy i badania rynkowe;
  • środowisko naturalne i planowanie;
  • jakość usług turystycznych;
  • rozwój zasobów ludzkich;
  • komunikacja i dokumentacja.

Cele Organizacji[edytuj | edytuj kod]

UNWTO odgrywa ważną rolę w promowaniu rozwoju odpowiedzialnej, zrównoważonej i uniwersalnie dostępnej turystyki, poświęcając szczególną uwagę interesom krajów rozwijających się.

Organizacja wspiera wdrożenie światowego kodeksu etycznego dla turystyki. Jej celem jest wspieranie wzrostu ekonomicznego, z zastrzeżeniem, że kraje członkowskie, ośrodki turystyczne i sektor biznesowy, dążąc do maksymalizacji zysków, będą jednocześnie ograniczać ewentualne negatywne efekty rozwoju przemysłu turystycznego. UNWTO zwraca uwagę, że rozwój turystyki powinien respektować lokalne warunki społeczne, kulturowe i środowiskowe, a także przyczyniać się do wzajemnego zrozumienia, pokoju i szacunku dla uniwersalnych praw i wolności człowieka.

UNWTO uczestniczy w realizacji United Nations Millennium Development Goals - programu redukcji ubóstwa i wsparcia zrównoważonego rozwoju[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lista członków Światowej Organizacji Turystyki (ang.)
  2. Historia UNWTO. (ros.).. Światowy Dzień Turystyki 2014
  3. UNWTO – Who we are. [dostęp 2009-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-07-15)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]