Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
ilustracja
Dzień

2 kwietnia

Państwa

 ONZ

Typ święta

międzynarodowe

Inne nazwy

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

Podobne święta

Autystyczny Dzień Dumy,
Europejski Tydzień Autyzmu,
Europejskie Dni Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day, WAAD) – święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozy, małżonki emira Hamada ibn Chalifa Al Saniego, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku[1].

Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie[2].

Obchody Dnia są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób z autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób z autyzmem.

W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że:

Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności[3].

Święta pokrewne[edytuj | edytuj kod]

 • Od 2005 roku 18 czerwca obchodzony jest przez osoby w spektrum autyzmu Autystyczny Dzień Dumy (ang. Autistic Pride Day, APD). Osoby dorosłe chcą, by autyzm przestał być uważany za chorobę, a stał się akceptowaną odmiennością[4].
 • Od lat 90. XX wieku w pierwszym tygodniu grudnia, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu (ETA). Jest on okazją do nagłośnienia problemów osób w autyzmu. Obchody koordynuje Autism Europe, organizacja działająca pod patronatem Unii Europejskiej, współpracująca m.in. z WHO[5]. W Polsce działa Porozumienie Autyzm–Polska[6], skupiające 45 organizacji z terenu całego kraju działających na rzecz dzieci i osób dorosłych z autyzmem[7].
 • Autism Europe organizuje również w ciągu roku konferencje i spotkania w krajach Unii Europejskiej zwane Europejskimi Dniami Autyzmu, (ang.) European Days of Autism, w celu omówienia konkretnych zagadnień związanych z autyzmem i wymiany wiedzy oraz doświadczenia na poziomie UE[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Resolution adopted by the General Assembly, World Autism Awareness Day. UN General Asembly, 2008-01-21. [dostęp 2012-03-11]. (ang.).
 2. Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ z okazji inauguracji Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, 2008-04-01. [dostęp 2012-03-11].
 3. Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ 2 kwietnia 2012 r.. Ośrodek Informacji w W-wie. [dostęp 2012-04-01].
 4. Autystyczny Dzień Dumy. Radomsko24.pl. [dostęp 2012-03-11].
 5. Autism Europe. [dostęp 2012-03-14]. (ang.).
 6. Porozumienie Autyzm-Polska. ProFUTURO. [dostęp 2012-03-14].
 7. Europejski Tydzień Autyzmu 2011. www.niepelnosprawni.pl. [dostęp 2012-03-14].
 8. European Days of Autism (Europejskie Dni Autyzmu). Autism Europe. [dostęp 2012-03-14]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]