Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego
Dzień 27 października
Kraje  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Znaczenie sztuki audiowizualnej w gromadzeniu dziedzictwa kulturowego, jako uzupełnienie do dokumentu pisanego

Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego (ang. World Day for Audiovisual Heritage) - święto obchodzone corocznie 27 października i zatwierdzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Konferencji Generalnej w 2005 roku.

Dzień obchodów nawiązuje do zaleceń UNESCO z 27 października 1980 dotyczących ochrony i zachowania ruchomych obrazów[1].

Celem obchodów jest uświadomienie społeczeństwa, że audiowizualizacja takich dokumentów jak filmy, programy radiowe i telewizyjne, nagrania audio oraz wideo, zawierające dokumentalne zapisy wydarzeń z XX i XXI wieku odwołują się bezpośrednio do oka i ucha, do wykształconych i niepiśmiennych ludzi, przekraczając tym samym granice języka i kultury. Dokumenty audiowizualne zmieniły społeczeństwo, stając się stałym i ważnym uzupełnieniem tradycyjnego dokumentu pisanego, który należy chronić przed utratą, jako integralną część tożsamości narodowej.

Dyrektor generalny UNESCO Irina Bokowa w swojej wypowiedzi z okazji IV Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego (2010) stwierdziła, że:

Ochrona światowego dziedzictwa audiowizualnego oznacza zachowanie naszej zbiorowej pamięci i zagwarantowanie, że uda się przekazać je następnym pokoleniom. Musimy rozumieć przeszłość, aby kształtować wspólną przyszłość, opartą na dialogu i porozumieniu[2].

Obchody[edytuj | edytuj kod]

UNESCO po raz pierwszy obchody Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego zorganizowało w 2007 roku. Również Niemcy obchodziły wtedy święto po raz pierwszy ze znaczącym udziałem zbiorów Bundesarchiv (BArch.) powstałego w 1952 roku w Koblencji[3].

Polska przystąpiła do obchodów w 2008 roku. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zorganizował konferencję poświęconą roli fotografii w nowoczesnym archiwum[4]. W 2010 Narodowy Instytut Audiowizualny zaprezentował nieznane dotąd zdjęcia Warszawy.

Hasłem obchodów 2010 roku było „Zapisz i delektuj się dziedzictwem audiowizualnym - teraz!” (ang. Save and Savour your Audiovisual Heritage - Now!)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UNESCO: Empfehlung zum Schutz und zur Erhaltung bewegter Bilder (Zalecenia dotyczące ochrony i zachowania ruchomych obrazów) (niem.). www.unesco.de, 1980-10-27. [dostęp 2011-10-21].
  2. ONZ: World Day for Audiovisual Heritage (ang.). www.un.org, 2010-10-27. [dostęp 2011-10-21].
  3. NIEMCY/ SZWAJCARIA: „W starym kinie”- 27 października Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. (pol.). www.archiwa.net, 2009-10-27. [dostęp 2011-10-21].
  4. Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. Instytut Pamięci Narodowej, 2008-10-27. [dostęp 2011-10-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]