Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych
Ilustracja
Święto Dziergania w Miejscach Publicznych, Poznań, 2016
Dzień

2. sobota czerwca–3. niedziela czerwca

Typ święta

międzynarodowe

Zwyczaje

yarnbombing, szydełkowanie, robienie na drutach

Znaczenie

popularyzacja szydzełkowania i robienia na drutach

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych – święto obchodzone w drugą sobotę czerwca i zapoczątkowane w 2005 roku przez Danielle Landes. Obchody tego święta często trwają przez cały tydzień, między drugą sobotą czerwca a jego trzecią niedzielą. W zamyśle ma ono być okazją dla osób zainteresowanych dziewiarstwem do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu[1]. Święto jest wykorzystywane jako okazja do popularyzacji szydełkowania czy robienia na drutach i zaprezentowania opinii publicznej środowiska dziewiarskiego.

Zarówno szydełko, jak i druty to rodzaje rękodzieła, które nie wymagają interakcji z innymi. Zdarzyć się więc może, że przez całe lata poświęcać będzie się im czas, nie zdając sobie sprawy, że w mieszkaniu piętro wyżej mieszka ktoś dzielący tę pasję. Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych daje więc okazję do wyjścia na zewnątrz i spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach, podzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń.

Święto jest wyjątkowe, jako że stanowi inicjatywę oddolną i jednocześnie największe wydarzenie rękodzielnicze na świecie. Lokalnie organizowane spotkania przygotowywane są przez wolontariuszy pracujących bezpłatnie i bez żadnych odgórnych wytycznych – stąd też każde wydarzenie ma odmienny przebieg.

Różnego rodzaju aktywności organizowane są w ramach społeczności skupiających się wokół sklepów z włóczkami, for internetowych czy lokalnych grup rękodzielniczych. Spotkania odbywają się w przestrzeni miejskiej, parkach, kawiarniach i sklepach. W czasie ich trwania uczestnicy często prezentują projekty, nad którymi aktualnie pracują, uczą się szydełkowania/robienia na drutach[2], przygotowują albo montują instalacje yarnbombingowe, a także organizują zbiórki na cele charytatywne[3].

Zdarza się też, że pojedyncze osoby (także osoby publiczne)[4] celebrują to święto również poprzez publikację w mediach społecznościowych swoich zdjęć w czasie szydełkowania/robienia na drutach w miejscach publicznych.

W roku 2005 odbyło się 25 lokalnie organizowanych wydarzeń. W 2006 było ich już 70, a w roku 2007 odbyło się ich prawie 200.

Przez te lata święto celebrowano w takich krajach, jak Australia, Chiny, Finlandia, Irlandia, Niemcy, Polska, Południowa Afryka, Szwecja, USA i Wielka Brytania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. About - World Wide Knit in Public Day, World Wide Knit in Public Day [dostęp 2016-06-21] (ang.).
  2. Why you should take up knitting on World Knit in Public Day – Now. Here. This. – Time Out London, Time Out Blog [dostęp 2016-06-21].
  3. Worldwide Knit in Public Day celebrated, Rekord East, 19 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-21] (ang.).
  4. Michelle Manetti Associate Editor HuffPost Home, LOOK: Happy World Wide Knit In Public Week!, The Huffington Post, 10 czerwca 2013 [dostęp 2016-06-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]