Przejdź do zawartości

Światowy Dzień Krótkofalowca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Światowy Dzień Krótkofalowca
Ilustracja
Krótkofalowiec przy radiostacji
Dzień

18 kwietnia

Typ święta

hobbystyczne

Inne nazwy

Światowy Dzień Krótkofalarstwa, Światowy Dzień Krótkofalowców

Podobne święta

Światowy Dzień Radia

Światowy Dzień Krótkofalowca (Krótkofalarstwa), ang. World Amateur Radio Day, WARDświęto obchodzone corocznie 18 kwietnia w rocznicę utworzenia w 1925 roku międzynarodowej organizacji ruchu krótkofalarskiego (ang. International Amateur Radio Union, IARU).

Celem święta ustanowionego przez IARU jest upamiętnienie dnia, w którym społeczności z różnych krajowych organizacji zrzeszyły się w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej dającej początek krótkofalarstwu bez granic.

Podczas obchodów odbywają się spotkania i imprezy radiooperatorskie mające przybliżyć problematykę amatorskiego radia. W większości krajów odbywają się okolicznościowe zawody krótkofalarskie.

Polski Związek Krótkofalowców i Magazyn Krótkofalowców QTC z tej okazji wydają okolicznościowy dyplom.

Święto jest również okazją do podziękowań i uznania pracy krótkofalowców podczas klęsk żywiołowych, którzy utrzymują łączność gdy zawodzą inne „profesjonalne” systemy.

Co roku obchody odbywają się pod innym hasłem.

Hasłem 2009 roku było: Wykwalifikowana kadra operatorska w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych. Patronat nad polskimi obchodami WARD-2009 sprawował Prezes PZK Piotr Skrzypczak[1].

Hasło 2012 roku 50 lat satelitów amatorskich w kosmosie nawiązuje do wystrzelenia w kosmos pierwszych amatorskich sztucznych satelitów Ziemi: OSCAR 1 i OSCAR 2.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Polski Związek Krótkofalowców: WARD 2009 Award. www.ward.pzk.pl. [dostęp 2012-04-15].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]