Przejdź do zawartości

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Ilustracja
4. rzeźba z sześciu („Der moderne Buchdruck”) w Berlinie, powstała z okazji Mistrzostw Świata 2006 w Niemczech na pamiątkę Johannesa Gutenberga, wynalazcy druku
Dzień

23 kwietnia

Państwa

UNESCO

Typ święta

międzynarodowe

Upamiętnia

m.in. śmierć pisarzy: Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i historyka Inca Garcilaso de la Vega

Inne nazwy

Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki

Podobne święta

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci,
Światowy Dzień Własności Intelektualnej

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Geneza święta[edytuj | edytuj kod]

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego[a], a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego[potrzebny przypis].

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés[potrzebny przypis]. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych[potrzebny przypis].

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek[potrzebny przypis].

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt[1][2]. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Kalendarz gregoriański w Zjednoczonym Królestwie wprowadzono w 2. połowie XVIII w.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UNESCO World Book Capital 2020 [online], UNESCO, 17 września 2018 [dostęp 2021-01-16] (ang.).
  2. a b World Book Capital Cities [online], International Publishers Association [dostęp 2021-01-16] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]