Światowy Dzień Mycia Rąk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Światowy Dzień Mycia Rąk
Cuci tangan pakai sabun.jpg
Dzień 15 października
Kraje  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Zwyczaje Mycie rąk wodą oraz mydłem
Symbole

Mydło, woda, ręka

Podobne święta Światowy Dzień Toalet

Światowy Dzień Mycia Rąk (ang. Global Handwashing Day , GHD) - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez UNICEF w 2008 roku, jako akcja edukacyjna której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk[1].

Inspiratorem było Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ustanowiło 2008 rok Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych (rezolucja 61/192 z 20 grudnia 2006)[2]. Wydarzenie to miało zmobilizować miliony ludzi do korzystania z wody i mydła w celach higienicznych. Akcję wspiera globalnie również Światowa Organizacja Zdrowia[1].

Celem obchodów Dnia jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Co roku 3,5 miliona dzieci do roku 5 umiera z powodu powikłań wynikający z nie mycia rąk[3].

Organizowane są akcje w szkołach, które pomagają dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, aby następnie przekazały tę wiedzę w domu oraz wyuczyły nawyk częstego mycia rąk.

W obchodach pierwszego Światowego Dnia Mycia Rąk wzięło udział ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów i 5 kontynentów.

70 krajów biorących udział w obchodach organizuje akcje na poziomie narodowym we współpracy z rządowymi organizacjami oraz fundacjami.

Hasłem na 2012 rok było: "Pomóż, by więcej dzieci osiągnęły piąte urodziny!!" (Help more children reach their 5th birthday!!)

W Polsce powstało wiele projektów i akcji nawołujących do używania mydła i wody. Jednym z nich jest projekt wrocławskich mieszkańców "Zdrova.Strefa"[4], obecnie HANHA[5]. HANHA (ang. Hand and Hand - Ręka i Ręka) - inicjatywa mająca na celu wdrażanie zasad higieny osobistej poprzez wyrobienie nawyku częstego mycia rąk mydłem i wodą po skorzystaniu z toalety oraz przed jedzeniem. 

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b Global Handwashing Day (ang.). [dostęp 2013-06-17].
  2. 2008 – Międzynarodowy Rok Warunków Sanitarnych. Ośrodek informacji ONZ w Warszawie. [dostęp 2013-06-17].
  3. Instrukcja mycia rąk - oświata, handel, zakłady i instytucje. www.ole.pl. [dostęp 2013-06-17].
  4. Zdrova.Strefa. [dostęp 2013-06-17].
  5. polhand: HANHA - inicjatywa (pol.). HANHA. [dostęp 2014-10-06].

Linki zewnętrzne[edytuj]