Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Dzień

10 września

Państwa

 ONZ

Typ święta

międzynarodowe

Znaczenie

zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze

Podobne święta

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, ang. World Suicide Prevention Dayświęto obchodzone dorocznie 10 września od 2003 roku, z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom (IASP), które jest w oficjalnym związku ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Co roku IASP, we współpracy z WHO, wykorzystuje ten dzień, by zwrócić uwagę na samobójstwa jako na najczęstszą przyczynę przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec.

Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

Polska[edytuj | edytuj kod]

W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej "Życie warte jest rozmowy"[1]. Do tej pory odbyło się pięć edycji kampanii, każda 10 września w ramach obchodów święta:

 • I edycja[2] – „Życie warte jest rozmowy" W dniu obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day), 10 września 2018 roku, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Samorządem Doktorantów Wydziału „Artes Liberales” UW zorganizowało w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, mieszczącej się przy ulicy Dobrej 56/66, ogólnodostępny Dzień Wykładów Otwartych. Jego myśl przewodnia brzmi: Życie Warte Jest Rozmowy. To wydarzenie promowała kampania społeczna pod tym samym hasłem, która została uruchomiona dnia 27 sierpnia 2018 r.
 • II edycja[3] – „Męska sprawa” 10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy” w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej 55 w Warszawie odbyła się kolejna odsłona Wykładów Otwartych. Głównym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności podstawowej wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wysokiej ilości samobójstw wśród mężczyzn. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Ambasadorem kampanii został Michał Czernecki. W ubiegłym roku media obiegła informacja, że aktor dwukrotnie próbował odebrać sobie życie. „Jeżeli przeżyło się coś takiego, to już sam fakt zobowiązuje nas do czegoś. Jeśli możemy te swoje kule u nogi zaprząc do pracy na rzecz innych to nie ma bardziej sensownej rzeczy” – swoje zaangażowanie w akcję tłumaczył w trakcie wykładów otwartych poświęconych profilaktyce samobójstw w mediach[4].
 • III edycja[5] – „Zatrzymaj samotność” Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom 10 i 11 września 2020 roku w Auli w Starym BUW-ie przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie odbyła się kolejna odsłona wykładów otwartych pod hasłem: Życie warte jest rozmowy: zatrzymaj samotność. Wydarzenie w całości było transmitowane na żywo na stronie konferencji www.npz3.pl oraz na Facebooku, na profilu Życie warte jest rozmowy. Organizatorzy: Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Tegoroczne wykłady otwarte zostały objęte patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
 • IV edycja[6] – „Działając budzimy nadzieję” Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) 10 września 2021 roku w Wyższej Szkole Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36 w Warszawie odbyła się konferencja dla realizatorów trzeciego celu operacyjnego Narodowego Programu Zdrowia. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Działając budzimy nadzieję”. W trakcie wydarzenia opowiedziano o sposobach wsparcia, które można zaoferować osobom w kryzysie samobójczym. W tym celu na wydarzenie zaproszeni zostali goście, którzy podczas trzech paneli dyskusyjnych omówili konkretne aspekty pomocy oraz wyzwań związanych z prewencją i profilaktyką zachowań samobójczych. Równolegle do paneli przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w pokojach wsparcia specjalistów na miejscu wydarzenia. Wydarzenie zorganizowali Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Organizatorzy zaproponowali tryb hybrydowy – można uczestniczyć przychodząc na miejsce wydarzenia albo oglądać transmisje na profilu YouTube Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
 • V edycja[7] – „Razem pokonać kryzys” Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) 10 września 2022 roku odbyła się kolejna odsłona wykładów otwartych pod hasłem: "Życie warte jest rozmowy: Razem pokonać kryzys". Wykłady odbyły się w Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie. Organizatorem było Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Zaproszeni eksperci w ciągu 30-minutowych wykładów podejmowali konkretne aspekty problemu i wyzwań pomocowych. Opowiedziano o głównych zagadnieniach tego zjawiska, wpływie pandemii Covid-19 na wzrost zachowań samobójczych w tej grupie wiekowej, a także o praktycznych wskazówkach pomocnych w kontakcie z dzieckiem i nastolatkiem w kryzysie. Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów. W ramach wydarzenia odbył się panel dyskusyjny wokół najnowszej książki dr Halszki Witkowskiej "Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. PTS, Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 2018 – „Życie warte jest rozmowy”, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, 27 sierpnia 2018 [dostęp 2021-07-21] (pol.).
 2. PTS, Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 2018 – „Życie warte jest rozmowy”, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, 27 sierpnia 2018 [dostęp 2021-07-29] (pol.).
 3. PTS, Życie warte jest rozmowy, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, 2 czerwca 2019 [dostęp 2021-07-29] (pol.).
 4. Życie warte jest rozmowy. Relacja z konferencji Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, teologiapolityczna.pl [dostęp 2021-07-29] (pol.).
 5. PTS, 10 września 2020 – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, 20 sierpnia 2020 [dostęp 2021-07-29] (pol.).
 6. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom – Działając budzimy nadzieję - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgierzu - Portal Gov.pl, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgierzu [dostęp 2022-09-26] (pol.).
 7. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 2022 – harmonogram wydarzenia | Forum Przeciw Depresji, 9 września 2022 [dostęp 2022-09-26] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]