Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Siedziba Warszawa,  Polska
Data założenia 1989
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Status OPP
Zasięg Rzeczpospolita Polska i zagranica
Prezes Zarządu Głównego Leszek Żukowski
Numer KRS 0000113420
Data rejestracji 24 maja 2002
Strona internetowa
Budynek PAST w Warszawie, od 2000 siedziba Związku

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) – organizacja powstała w 1989 skupiająca byłych żołnierzy Armii Krajowej. Wydaje miesięcznik "Biuletyn Informacyjny AK".

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zrzesza członków Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych podporządkowanych w czasie II wojny światowej legalnemu Rządowi RP na emigracji, które walczyły o odzyskanie niepodległości Polski. Grupuje również członków organizacji, które kontynuowały tę walkę po rozwiązaniu AK, a także – jako członków nadzwyczajnych – osoby wyznające ideały AK i działające na rzecz ich utrwalenia w społeczeństwie polskim.

Na początku lat 90. XX w., po zorganizowaniu środowisk, kół i okręgów Związek liczył ponad 80 tys. członków, w 2008 – ok. 35 tys., a w 2010 – ok. 12 tys.

Najwyższą władzą Związku jest Zjazd Delegatów, a w okresach między zjazdowych władzę sprawują Rada Naczelna i Zarząd Główny oraz Główna Komisja Rewizyjna i Główny Sąd Koleżeński. Członkowie tych ciał są wybierani przez kolejny Zjazd Delegatów na okres trzyletni. Działalnością Związku kieruje Prezes Zarządu Głównego oraz 13-osobowe Prezydium Zarządu Głównego. Raz na trzy miesiące zbiera się Zarząd Główny, którego członkami, prócz wyżej wymienionych, są prezesi istniejących Okręgów Związku. Rada Naczelna zbiera się w okresach kwartalnych i sprawuje statutowy nadzór nad działalnością ZG.

Prezesi Zarządu Głównego ŚZŻAK[edytuj]

Medal "Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej"[edytuj]

Baretka odznaczenia

Odznaczenie Pamiątkowe "Za Zasługi dla ŚZŻAK" zostało ustanowione w grudniu 2011 r. Uchwałą Plenum Zarządu Głównego ŚZŻAK z okazji 70. rocznicy przemianowania przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Jest ono nadawane przez powołaną Kapitułę Odznaczenia, która na swoich posiedzeniach przyznaje odznaczenie zasłużonym członkom ŚZŻAK oraz osobom fizycznym nie będącym członkami ŚZŻAK lub instytucjom, za wybitne zasługi w dziedzinie rozpowszechniania wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, SZP-ZWZ-AK[1].

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Awers odznaczenia – muzeum.legionowo.pl