Świbno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Port rzeczny w Świbnie
Prom na Wiśle w Świbnie

Świbno (niem. Schiewenhorst, tuż po 1945 Śpiewowo) – część miasta Gdańska, w dzielnicy Wyspa Sobieszewska. Dawna wieś rybacko-letniskowa, do 1954 roku była siedzibą gminy Świbno.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Świbno leży na wschodnim krańcu wyspy, nad Przekopem Wisły. Jego wschodnia granica częściowo pokrywa się z granicą miasta.

29 grudnia 1563 Rada Miasta Gdańska oddała Świbno i Przegalinę w dzierżawę na prawie chełmińskim kupcowi i rajcy gdańskiemu Johannowi Kramerowi[1].

Świbno zostało (wraz z całą Wyspą Sobieszewską) przyłączone w granice administracyjne miasta w 1973. Należy do okręgu historycznego Niziny.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

W Świbnie na wschodnim brzegu Przekopem Wisły przy śródlądowej drodze wodnej klasy III, zlokalizowany jest mały rybacki port rzeczny[2].

W Świbnie znajduje się pomnik poświęcony stuleciu Przekopu Wisły.

W kierunku północnym (w odległości 1 km), za Lasem Mierzei, znajduje się piaszczysta plaża (w l. 1969-2016 niestrzeżona)[3] oraz sąsiadujący z nią od wschodu rezerwat przyrody Mewia Łacha. Mieści się tam też placówka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Transport i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Połączenie z centrum miasta umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linie nr 112, 212 i N9).

Świbno położone jest przy drodze wojewódzkiej nr 501, w ciągu której znajduje się tam przeprawa promowa przez Przekop Wisły do Mikoszewa.

Gdańska Kolej Dojazdowa[edytuj | edytuj kod]

Świbno leżało na trasie Żuławskiej Kolei Dojazdowej, zwaną na odcinku po lewej stronie Przekopu Wisły Gdańską Koleją Dojazdową. Trasa przebiegała z Rudników do przeprawy promowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W. Nocny, Wyspa Sobieszewska, Gdańsk 2008, s. 346
  2. Śródlądowe drogi wodne w Polsce, Mapa PPWK im. E. Romera, 2007-11. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2011-04-20].
  3. Ilona Godlewska Świbno reaktywacja. Sprawdzamy nowe strzeżone kąpielisko w Gdańsku

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]