Świderowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Górna część polany

Świderowa – polana w Gorcach na południowo-zachodnim grzbiecie Turbacza[1].

Sąsiaduje z Polaną Rusnakową, z której wiedzie szlak żółty z Kowańca. Dolną częścią polany wiodą szlaki niebieski z Łopusznej przez Zarębek Wyżni i zielony (również z Kowańca). Wszystkie trzy łączą się na kolejnej polanie – Długich Młakach[2].

Pod koniec XVII wieku polana Świderowa znana była pod nazwą Bukowinka. Toczyli o nią spory mieszkańcy Waksmundu i Nowego Targu. Ostatecznie stała się własnością mieszkańców Waksmundu, a jego mieszkańcy świętowali zwycięstwo ucztą przy ognisku na polanie. Górna część polany nosi nazwę Wisielakówka. Nieużytkowana polana Świderowa (jak wiele innych polan gorczańskich) stopniowo zarasta lasem[2]. Jest własnością prywatną i znajduje się poza obszarem Gorczańskiego Parku Narodowego. Wskutek zarastania drzewami w 2019 r. składa się z dwóch polan przedzielonych pasem drzew. Na dolnej polanie stoi niewielki budynek (dacza letniskowa)[3]. Górna, północno-zachodnia część Świderowej to Wisielakówka[2] (obecnie polany te oddzielone są wąskim pasem lasu)[3].

Dolna część polany

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000, Kraków: Compass, 2007, ​ISBN 978-83-89165-39-8
  2. a b c Marek Cieszkowski i inni, Gorce. Przewodnik dla prawdziwego turysty, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, s. 190, ​ISBN 83-89188-19-8
  3. a b Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2019-04-07].