Świdrzyk lśniący

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świdrzyk lśniący
Cochlodina laminata
(Montagu, 1803)
Świdrzyk lśniący
Świdrzyk lśniący
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada ślimaki
Podgromada płucodyszne
Rząd trzonkooczne
Rodzina świdrzykowate
Podrodzina Alopiinae
Plemię Cochlodinini
Rodzaj Cochlodina
Gatunek świdrzyk lśniący

Świdrzyk lśniący (Cochlodina laminata) – europejski gatunek ślimaka trzonkoocznego (Stylommatophora) z rodziny świdrzykowatych (Clausiliidae). Żyje w lasach, gdzie chowa się w ściółce, pod korą i przy pniach[1].

Schemat budowy klausilium świdrzyka lśniącego

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje niemal w całej Europie, choć w części zachodniej kontynentu rzadszy. Południowy zasięg wyznacza linia północnej Hiszpanii, Włoch i północnych krańców Grecji. Na północy sięga południowej Skandynawii, a na wschodzie sięga Kaukazu. W odpowiednich warunkach występuje bardzo licznie.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Jest to jeden z większych przedstawicieli świdrzykowatych, osiągający długość muszli 15-18 mm[1], a szerokość 4 mm. Muszla wąska, wrzecionowata, lewoskrętna, o licznych skrętach. Muszlę zamyka, charakterystyczny dla tej rodziny nieregularny twór zwany klausilium, dzięki któremu ślimak chroni się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i drapieżnikami. Kolor muszli brązowy, czasem z białym nalotem. Ciało ślimaka brązowe i lśniące.

Pożywienie i rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Świdrzyki lśniące preferują martwy pokarm roślinny, czasem zjadają też grzyby. Jak inne ślimaki są hermafrodytami. Gody odbywają się w sierpniu. Składają do ściółki 10-15, rzadziej 17 jaj barwy białej, o średnicy 2 mm. Młode wykluwają się w zależności od warunków pogodowych pod koniec września, lub na początku października. W pełni dorosłe są po dwóch latach. Dożywają, przynajmniej w hodowli, do lat pięciu[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Świat zwierząt. Mikuláš Lisický, Ladislav Korbel (red.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multico, 1993, s. 60. ISBN 83-7073-036-1.
  2. R. A. D. Cameron: Life histories, density and biomass in a woodland snail community [w:] Journal of Molluscan Studies, 48. 1982, s. 159-166. Abstract(ang.)