Świergotka rajska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świergotka rajska
Psephotus pulcherrimus
Gould, 1845
Ilustracja
Osobnik widoczny przy wejściu do gniazda w 1922 w Burnett River w Queenslandzie.
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina papugi wschodnie
Podrodzina Platycercinae
Plemię Platycercini
Rodzaj Psephotellus
Gould, 1845
Gatunek świergotka rajska
Podgatunki
  • P. pulcherrimus
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Świergotka rajska (Psephotus pulcherrimus) – gatunek ptaka z rodziny papug wschodnich, zamieszkujący niegdyś wschodnią Australię; Queensland oraz Nową Południową Walię.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Papuga ta miała dość wąski zasięg występowania, jednak była na nim dość powszechna. Występowała w Australii na terenie środkowego i południowego stanu Queensland, od miasta Brisbane przez miasto Duaringa, Comet i następnie rzekę Nogoa, aż po miasto St George. Niepotwierdzone obserwacje świergotek rajskich odnotowano także w północno-wschodniej Nowej Południowej Walii i północnej części stanu Queensland. Naturalnymi siedliskami ptaków były doliny rzeczne, trawiaste lasy eukaliptusowe, często położone w pobliżu gniazd termitów.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Świergotki rajskie żyły w parach lub małych grupach rodzinnych, a swoje gniazda zakładały w wydrążonych kopcach termitów i tym podobnych miejscach, często na poziomie, lub blisko poziomu gruntu. Na temat ich diety nie wiadomo za wiele. Świergotki najprawdopodobniej żywiły się prawie wyłącznie nasionami traw. Upierzenie tych ptaków było niezwykle barwne, nawet jak na papugi, o mieszance turkusu, cyjanu, szkarłatu, czerni i brązu. Samice były mniej barwna niż samce. Osobniki nieletnie były podobne do samic. Ogon świergotki miał prawie taką samą długość jak jej ciało, co wydaje się trudne do zrozumienia w przypadku ptaka, który prawie prowadził ściśle naziemny tryb życia. Długości ciała świergotki rajskiej wynosiła do 27-30 centymetrów.

Wymarcie[edytuj | edytuj kod]

Przyczyny nagłego spadku populacji tej papugi pozostają kwestią dyskusyjną. Możliwą przyczyną mógł być nadmierny wypas zwierząt hodowlanych (co z pewnością przyczyniało się do spadku pożywienia ptaków), ogołacanie pól, polowania organizowane przez kolekcjonerów ptaków i introdukowanie w Australii drapieżnych ssaków, takich jak koty i psy. Świergotka stała się rzadka pod koniec XIX wieku i początkowo była uważana za gatunek wymarły już w 1915 roku. Seria poszukiwań w ciągu następnej dekady potwierdziła istnienie pojedynczych osobników. Ostatni raz świergotkę rajską zaobserwowano czternastego września 1927 roku. Od tamtego czasu nie pomimo intensywnych poszukiwań, nikt nie przedstawił wiarygodnych dowodów na istnienie gatunku.

Fotografie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BirdLife International (2012). "Psephotus pulcherrimus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 26 November 2013..
  2. Psephotus pulcherrimus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Glimpses of Paradise: The Quest for the Beautiful Parakeet, Penny Olsen ​ISBN 978-0-642-27652-0​, Canberra: National Library of Australia, 2007.