Świnkówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Świnkówka – polana na północnym grzbiecie Gorca, na wysokości 1020–1090 m n.p.m. Ma powierzchnię 4,04 ha i znajduje się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. Należała wcześniej do Władysława Świnki i stąd najprawdopodobniej jej nazwa. W południowym kierunku rozciąga się widok na Pasmo Gorca z polanami: Bieniowe, Średniak i Jaworzyna Kamienicka, ponad nimi górują Tatry. Po zachodniej stronie widok na sąsiedni Kudłoń i dolinę Kamienickiego Potoku.

Polana od dawna była wypasana. Po wojnie długo jeszcze na polanie kontynuowano wypas, dzięki temu nie zarasta ona borówczyskami i lasem, jak wiele innych gorczańskich polan, obecnie zapobiega temu koszenie polany przez park. Szata roślinna jest bogata, wyróżniono na polanie kilka zbiorowisk roślinności i występują liczne gatunki roślin chronionych i górskich. Na stokach o południowej ekspozycji rośnie dziewięćsił bezłodygowy, w zacienionych obrzeżach lasu jaskier platanolistny, na polanie licznie występuje róża alpejska. W górnej i środkowej części polany występuje łąka mieczykowo-mietlicowa, w wilgotniejszych miejscach łąka ostrożeniowa. Z chronionych gatunków storczyków występuje storczyca kulista i gółka długoostrogowa. Liczna jest fauna motyli. Wiosną kwiaty kaczeńców i rzeżuchy łąkowej odwiedza zorzynek rzeżuchowiec, w lecie często spotyka się górówkę medeę, karłątka klinka, polowca szachownicę.

Na polanie park narodowy prowadzi czynną ochronę gadów; ułożone kupy kamieni służą za miejsce składania jaj i wylęgu dla jaszczurki żyworodnej i zwinki. Staraniem parku zamontowano na polanie tablicę informacyjną z opisem polany i panoramą widokową.

Świnkówka, widok na Jaworzynę, Kudłoń i dolinę Kamienickiego Potoku
Tablica informacyjna
Polany Świnkówka i Gorc Kamienicki

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski – niebieski z Rzek przez Nową Polanę na Gorc. 2 h, ↓ 1.10 h, deniwelacja 510 m.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Opracowana przez Gorczański Park Narodowy tablica informacyjna na polanie
  • Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce- przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  • Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.