Świstunka zielonogrzbieta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świstunka zielonogrzbieta
Seicercus emeiensis[1]
Alström & Olsson, 1995
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina świstunki
Rodzaj Seicercus
Gatunek świstunka zielonogrzbieta
Synonimy
  • Phylloscopus emeiensis Alström & Olsson, 1995
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Świstunka zielonogrzbieta[3] (Seicercus emeiensis) – gatunek małego ptaka z rodziny świstunek (Phylloscopidae). Występuje endemicznie w Chinach. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek opisany po raz pierwszy w roku 1995. Opis ukazał się w czasopiśmie Ibis. Holotyp zebrano 29 kwietnia 1992 roku na wysokości 1400 m n.p.m., jest to samiec. Został przekazany do Institute of Zoology Academia Sinica (Pekin).

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Wyglądem zewnętrznym świstunka zielonogrzbieta jest bardzo podobna do świstunki rododendronowej (S. reguloides). Pasek przechodzący przez środek głowy oraz brew sięgająca aż do karku płowe. Wierzch głowy szarozielony. Górna część dzioba czarniawa, dolna zaś pomarańczowa. Gardło i pierś brudnobiałe, brzuch i pokrywy podogonowe białe. Wierzch ciała oraz zgięcie skrzydeł szarozielone. Pokrywy I rzędu brązowe z żółtymi obrzeżeniami chorągiewek zewnętrznych, natomiast pokrywy duże i średnie II rzędu brązowe, ale z płowymi zakończeniami. Przy złożonym skrzydle tworzy to dwa dobrze widoczne paski. Lotki I rzędu brązowe, posiadają żółte obrzeżenia chorągiewek zewnętrznych. Sterówki ubarwione podobnie jak lotki. Tęczówka brązowa, bogi i stopy różowawe.

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

Wymiary podane zostały w milimetrach, dotyczą jedynie samców.

Lp. Skrzydło Ogon Dziób Skok
1. 59,5 41,5 12,7 18,1
2. 58,5 42 12,6 18,2
3. 58,5 44 12,9 18,1
4. 57,5 43 12,5 18,3

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Świstunka zielonogrzbieta znana jest jedynie z gór Emei Shan, gdzie występuje na wysokości 1000-1900 m n.p.m. Nie jest wiadome, gdzie zimuje (w w/w obszarze ma jedynie tereny lęgowe). Zaokrąglone skrzydła wskazują na to, że niezbyt dobrze lata, przypuszczalnie więc tereny do zimowania mieszczą się w niższych częściach tych samych gór. Środowisko życia stanowią lasy z gęstym podszytem.

Behawior[edytuj | edytuj kod]

Okres lęgowy prawdopodobnie rozpoczyna się w środku kwietnia, gdyż pod jego koniec obserwowano intensywnie śpiewające samce. Późnym majem obserwowane samce śpiewały mniej intensywnie, a po usłyszeniu nagranej pieśni S. emeica jedynie nieco zbliżały się do miejsca odtwarzania. Prawdopodobnie sezon lęgowy kończy się więc pod koniec maja. Nie zaobserwowano odżywiania się.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Phylloscopus emeiensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 2016-03-14]
  2. BirdLife International 2012, Phylloscopus emeiensis [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2015-4 [dostęp 2016-03-14] (ang.).
  3. P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Phylloscopidae Jerdon, 1863 - świstunki - Old world leaf warblers (wersja: 2015-10-11). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-03-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]