Şah (córka Selima I)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Şah Huban
księżniczka osmańska
Sułtanka
Jako żona Lütfi Pasza
Dane biograficzne
Dynastia Osmanowie
Data i miejsce urodzenia 1509
Manisa
Data i miejsce śmierci 1572
Stambuł
Miejsce spoczynku meczet Yavuz Selim w Stambule
Ojciec Selim I
Matka Ayşe Hatun
Mąż Lütfi Pasza
Dzieci Esmahan Baharnaz
Neslihan Saliha Sultan

Şah Huban, Şah (osm. شاه سلطان) – osmańska księżniczka, córka sułtana Selima I i jego pierwszej żony Ayşe Hatun[1], siostra przyrodnia Sulejmana Wspaniałego. W latach 1523 - 1541 małżonka Wielkiego wezyra Lütfiego. Nazywana była księżną Manisy (miasta, w którym się urodziła).

Ojciec sułtanki Şah, sułtan Selim I.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dorastała w Manisie i w 1523 roku wyszła za mąż za przyszłego wielkiego wezyra Lütfiego Paszę. Jej małżonek został wielkim wezyrem w 1539 roku. Mieli dwie córki: Esmehan Baharnaz Sultan (żona księcia Mehmeda, matka Hümaşah Sultan) i Neslihan Sultan. W 1541 roku rozwiodła się ze swoim mężem, który został usunięty ze swego stanowiska. Do rozwodu doszło z jej inicjatywy, rzekomo z powodu kary wymierzonej przez jej męża kobiecie oskarżanej o cudzołóstwo. Lütfi Pasza nakazał obcięcie kończyny cudzołożnicy, co doprowadziło do sporu pomiędzy paszą a sułtanką Şah. W trakcie gorącej dyskusji pasza pobił swoją żonę. Po tym zajściu sułtanka Şah kazała swoim sługom pobić Lütfiego Paszę i poskarżyła się swemu bratu Sulejmanowi. Doprowadziło to do pozbawienia Lütfiego Paszy stanowiska wielkiego wezyra imperium osmańskiego.

W 1556 roku Sinan wybudował dla sułtanki meczet Şah Sultan.

W kinematografii[edytuj | edytuj kod]

W serialu telewizyjnym Wspaniałe stulecie (Muhteşem Yüzyıl) w rolę Şah wciela się turecka aktorka Deniz Çakır.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leslie Peirce, The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire, Oxford University Press, 1993, ​ISBN 0-19-508677-5​ (paperback).
  • Yavuz Bahadıroğlu, Resimli Osmanlı Tarihi, Nesil Yayınları (Ottoman History with Illustrations, Nesil Publications), 15th Ed., 2009, ​ISBN 978-975-269-299-2​ (Hardcover).