Škoda 1Tr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Škoda 1Tr
Dane ogólne
Producent Škoda
Lata produkcji 1936
Miejsce produkcji Pierwsza Republika Czechosłowacka Mladá Boleslav
Pierwsza Republika Czechosłowacka Pilzno
Dane techniczne
Typy nadwozia Wysokopodłogowy trolejbus klasy MIDI
Układ drzwi 2-0-2
Liczba drzwi 2
Moc silników 66,2 kW
Długość 10 330 mm
Szerokość 2350 mm
Wysokość 3070 mm
Masa własna 10 370 kg
Prędkość maksymalna 46 km/h
Wnętrze
Liczba miejsc ogółem 73
Liczba miejsc siedzących 29
Portal Portal Komunikacja miejska

Škoda 1Tr – pierwszy trolejbus wyprodukowany w czechosłowackich zakładach Škoda. Był to jeden z trzech pojazdów, które skonstruowano dla nowo powstałej sieci trolejbusowej w Pradze.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja podwozia trolejbusu 1Tr wywodziła się z samochodu Škoda 553; podwozie dostosowano do montażu silnika trakcyjnego oraz wyposażenia elektrycznego. Karoserię wyprodukowano w zakładach Škody w Mladej Boleslavi, wyposażenie elektryczne dostarczył oddział z Pilzna. Nadwozie było wykonane z drewna, wzmocnione metalowymi elementami i obłożone blaszanym poszyciem.

Škoda 1Tr to trójosiowy trolejbus z dwiema osiami tocznymi (pierwsza i druga) oraz jedną napędową. Pojazd wyposażono w trzy rodzaje hamulców: rekuperacyjny, pneumatyczny i postojowy. Przystosowany był do ruchu lewostronnego: po lewej stronie nadwozia umieszczono dwoje dwuskrzydłowych drzwi harmonijkowych. Do kabiny kierowcy prowadziły dodatkowe, mniejsze drzwi zlokalizowane z prawej strony trolejbusu. Po powstaniu Protektoratu Czech i Moraw trolejbus przystosowano do ruchu prawostronnego.

Prototyp[edytuj | edytuj kod]

Prototyp powstał w 1936 r. Razem z prototypami trolejbusów Praga TOT i Tatra T 86 był przeznaczony dla pierwszego czechosłowackiego „nowoczesnego” transportu trolejbusowego w Pradze. Trolejbus 1Tr otrzymał numer 301 i eksploatowany był do 1955 r. Rok później skreślono go ze stanu praskiej sieci trolejbusowej i sprzedano do Narodowego Muzeum Techniki w Pradze. W 1961 r. trolejbus został zezłomowany.

Dostawy[edytuj | edytuj kod]

W 1936 r. wyprodukowano 1 prototypowy trolejbus.

Państwo Miasto Typ Lata dostaw Liczba szt. Numery taborowe
 Pierwsza Republika Czechosłowacka Praga 1Tr 1936 1 301
Łączna liczba: 1

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]