Źródło Pociesznej Wody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ujęcie wody w źródełku
Otoczenie źródełka

Źródło Pociesznej Wody – duże źródło na Piątkowej Górze w Gorcach, na granicy miejscowości Rdzawka i Chabówka. Znajduje się poniżej drewnianego, zabytkowego kościoła Świętego Krzyża w Rdzawce, ale po drugiej stronie zakopianki. Położone jest na wysokości 645 m n.p.m. i daje początek potokowi Pocieszna Woda[1].

Według legendy na miejscu, gdzie obecnie stoi drewniany kościół zbójnicy napadli bogatego kupca, który na ich widok krzyknął: „Krzyżu święty ratuj mnie”. Nad jego głową pojawił się świetlisty krzyż, przerażeni tym zbójnicy uciekli, a w pobliżu wytrysnęło źródło wody. Okoliczna ludność nazwała je Pocieszną Wodą uważając, że daje ona „pocieszenie w zdrowiu”. Uważana była za leczniczą w chorobach nóg i oczu, pili ją i zabierali z sobą pielgrzymi, którzy z dalekich nieraz okolic przychodzili na odpust do kościoła na Piątkowej Górze[2].

Dawniej nieco powyżej źródła stała karczma, w której zatrzymywali się turyści wędrujący do Zakopanego i w Tatry, m.in. w 1834 gościł w niej Wincenty Pol. Józef Nyka podaje, że dawniej wodę ze źródła doprowadzono rurami do dworu w Rabce. Od 1977 źródło i jego otoczenie jest pomnikiem przyrody[2]. Ochroną objęto obudowane ujęcie wody oraz drzewa w górnej części potoku. Są wśród nich: kasztanowce, klon jawor, lipa drobnolistna i jesiony[3].

Do Źródła Pociesznej Wody wzdłuż zakopianki doprowadzono ścieżkę spacerową od kościółka na Piątkowej Górze, można do niego dojść także szlakiem turystycznym z miejscowości Rabka-Zdrój[4]. Źródło jest obudowane, znajduje się przy nim figurka Matki Bożej, tablica informacyjna dla turystów i ręczna pompa umożliwiająca nabranie wody.

Szlak turystyczny
szlak turystyczny żółty Rabka-Zdrój – Źródło Pociesznej Wody – kościół Świętego Krzyża w Rdzawce. Czas przejścia: 1.20 h, ↓ 0.55 h

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
  2. a b Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, s. 199. ISBN 83-89188-19-8.
  3. Rabka, informacja turystyczna. [dostęp 2014-05-03].
  4. Gorce. Mapa turystyczna 1:50000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.